Na Západě se ho měli bát. Místo toho byl tank Černý orel utopen v problémech

Na Západě se ho měli bát. Místo toho byl tank Černý orel utopen v problémech
Autor fotografie: Alexpl (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Návrh tanku Černý orel
21 / 04 / 2022, 10:00

Nakonec zůstal nedokončen. Řeč je o projektu tanku nazvaném Černý orel (Objekt 640), který probíhal v 80. letech. Velmi ambiciózní projekt však nakonec nedopadl dobře.

Jak USA, tak i Sovětský svaz, respektive Rusko mají na kontě řadu nepovedených projektů. Namátkou zde můžeme zmínit americký experimentální letoun Douglas X-3 Stiletto, který představoval pro letectvo jedno velké zklamání, na ruské straně pak třeba stroj Su-47 Berkut. Jedním z dalších byl v ,,pozemním případě" i tank Černý orel (Objekt 640), který svého času rozvířil vzrušenou debatu na Západě.

Projekt začal v 80. letech a jeho podvozek vycházel konstrukčně z tanku T-80. Byl rozšířen trup tanku, vozidlo mělo zcela novou velkou bezosádkovou věž, zatímco posádka tanku seděla ve velmi dobře chráněném trupu. Tank o předpokládané tříčlenné osádce měl hmotnost necelých 50 tun, délku 7 m, výšku 1,80 m. Vozidlo poháněl motor GTD-1400 o výkonu 1040 kW.

Výzbroj tvořil kanon 2A46 ráže 125 mm, ale mohla být použita i ráže 152 mm. Hlavní zbraň doplňoval kulomet PKT ráže 7,62 mm a kulomet Kord ráže 12,7 mm. Tank byl vybaven novou generací reaktivního výbušného pancíře Kaktus. Při konstrukci tanku se rovněž rozproudila debata, zda tank bude mít systém aktivní ochrany Drozd nebo Arena. Nakonec byl zvolen systém Drozd-2.

První prototyp Černého orla byl představen až v roce 1997 po dlouhých letech vývoje. Na papíře tank nevypadal špatně, nicméně projekt nakonec potopilo více faktorů. Program měl být zrušen v roce 2001 proto, že byla dána přednost T-90 jakožto hlavnímu ruskému bojovému tanku, za jehož vývojem stojí závod Uralvagonzavod.

Projekt Černého orla navíc sužovaly finanční problémy, dlouhý skluz ve vývoji, ale také některé prvky designu, které se ukázaly jako nedostatečné, či chybějící inovace. Nicméně stěžejním činitelem byl zřejmě velké zklamání z tanku T-80 v Čečenské válce, jehož podvozek si ,,vypůjčil" právě tank Černý orel.
Výkon tanku byl v konfliktu tak bídný, že po jeho skončení přesvědčil generálporučík A. Galkin ruského ministra obrany, aby již nikdy nepořizoval tanky s plynovou turbínou. To zahrnovalo i tank Černý orel, jehož projekt byl krátce na to ukončen. Výrobce Omsk Tranšmaš se pokoušel rozhodnutí zvrátit, leč neúspěšně.

Podobně však dopadl i projekt ruského hlavního bojového tanku 4. generace s názvem T-95, který měl ambici nahradit T-80 i T-90 po roce 2010. Nicméně před deseti letech přestala ruská vláda projekt podporovat a ukončila a přestala jej financovat, takže i T-95 nakonec skončil u ledu.

 

Zdroj: russianarmor.info

 

Tagy článku

-->