foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Torpédo Kaiten
Japonci se snažili všemi prostředky snažili odvrátit průběh války, který se pro ně na konci konfliktu nevyvíjel příznivě. Nasadili proto i sebevražedná torpéda Kaiten.
Kaiten bylo japonské sebevražedné torpédo řízené jedním dobrovolníkem. Tato torpéda měla být vedle použití sebevražedných kamikaze smrtící zbraní, která měla způsobit nepříteli těžké materiální a ildské ztráty. Tento plán však selhal, protože nakonec došlo k vypuštění asi 50 Kaitenů na nepřítele ke konci války, kterému však způsobil pouze menší ztráty.
Psali jsme
Maršála Clauda Auchinlecka si spojujeme zejména s druhou světovou válkou a severoafrickou kampaní. Zde dokázal v první bitvě u El...
Myšlenka na zkonstruování sebevražedného torpéda se objevila již v roce 1942, o rok později během strategicky důležité bitvy u Šalamounových ostrovů nabyla myšlenka na sebevražedné torpédo či miniponorku reálnějších obrysů. Postupně vznikly modifikace Kaitenu, které se lišily délkou (v průměru měly Kaiteny okolo 16 metrů), výtlakem, rychlostí a množství náloží.
Čtvrtá modifikace sebevražedného torpéda tak měla výtlak 18 tun, pohybovala se rychlostí 40 uzlů a nesla nálož 1 800 kilogramů, zatímco první typ ,,pouze" 1 550 kilogramů. Kaiteny byly vypouštěny z japonských ponorek, které sloužily jako nosič.
Psali jsme
Jednou z nejznámějších špionek ve druhé světové válce byla Američanka Virginia Hallová. Byla důležitou součástí britské SOE (Special Operations...
Posádku Kaitenu tvořil pouze jeden dobrovolník, který musel být po fyzické a psychické stránce dostatečně způsobilý. Prostor pro sebevražedného pilota Kaitenu byl značně stísněný. Kabina se necházela uprostřed torpéda a vcházelo se do ní úzkým průlezem. Sebevražedný dobrovolník měl k dispozici jednoduchou přístrojovou desku a sadu základních přístrojů jako gyrokompas, hloubkoměr, palubní hodiny, ukazatel stavu spotřebovaného paliva či manometr tlaku kyslíku.
Dobrovolníci pro sebevražednou misi, se rekrutovali z řad mladíků japonského námořnictva. Bylo jim zpravidla mezi 17-28 lety a jejich výcvik probíhal ,,nanečisto" na ostrově Cušima. Nutno dodat, že samotné testování a trénink byly nebezpečné a v důsledku toho mnoho dobrovolníků zemřelo.
Psali jsme
Seržant Joe Kieyoomia byl zajat japonskými jednotkami v roce 1942 a zřejmě netušil, co ho v příštích 43 měsících čeká. Dokázal přežít takřka...
První ostré nasazení proběhlo v listopadu 1944, ale jak už jsme uvedli, Kaiteny nakonec nezpůsobily zdaleka takové škody, jak si Japonci původně plánovali. Dokázaly potopit jen pár lodí či plavidel a celkové lidské ztráty byly v podstatě zanedbatelné. Tím největším úspěchem tak bylo zřejmě potopení eskortního torpédoborce USS Underhill v roce 1945 nebo tankeru USS Mississinewa v listopadu 1944.
Jednou z posledních akcí Kaitenů měl být útok na ruské konvoje v srpnu 1945, ale mise byla na poslední chvíli zrušena. Stejně jako kamikaze, i Kaiteny tak nemohly zvrátit průběh války, který byl v této době pro Japonce již krajně nepříznivý.
Zdroj: warhistoryonline.com
Tagy