Nacista Klaus Barbie: Židobijcem se stal z teologa. K útěku před spravedlností ochotně pomohli Američané

Nacista Klaus Barbie: Židobijcem se stal z teologa. K útěku před spravedlností ochotně pomohli Američané
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Nikolaus ,,Klaus" Barbie
15 / 07 / 2023, 16:00

Obávaná figura v nacistické hierarchii, to byl Nikolaus ,,Klaus" Barbie. Fanaticky nenáviděl židy a sám je i trýznil.

Barbie se narodil v roce 1913 v Bad Godesbergu. Jeho otec v roce 1914 narukoval do války, z níž se vrátil jako zatrpklý muž. Byl zraněn francouzskými vojáky, které ze srdce nenáviděl a stal se z něho alkoholik, který týral své děti. I tato skutečnost měla nepochybně vliv na další životní cestu pozdějšího gestapáka Barbieho.

V roce 1933 pak mladému Nikolausovi nebyl osud nakloněn. Nejprve zemřel jeho mladší bratr Kurt a pak i jeho otec. Původně chtěl Nikolaus studovat teologii a vydat se na akademickou dráhu, ale zmíněné události tyto plány zmařily a nasměrovaly mladého muže na úplně jinou cestu. Toho času byl nezaměstnaný, a tak se dal do služeb nacistů, kteří převzali v Německu moc v roce 1933. O dva roky později se Barbie přidal k jednotkám SS a začal plnit úkoly i pro Sicherheitsdienst (SD). Barbie vstoupil do NSDAP a spojil své další osudy právě s touto stranou.

Druhá světová válka mu pak poskytla další možnosti ,,uplatnění". Po dobytí Nizozemí německými vojsky, byl Barbie přidělen do Amsterdamu do oddělení, které bylo odpovědné za identifikaci, zatýkání a deportaci nizozemských Židů. V roce 1942 Barbie změnil působiště, když jej odeslali do francouzského Dijonu.

Následně se stal šéfem gestapa v Lyonu, kdy ustavil ústředí nechvalně proslulého hotelu Terminus, kde osobně sadistickým způsobem mučil představitele tamního odboje i Židy. Historikové odhadují, že Barbie je zodpovědný za smrt asi 14 000 lidí, ale obětí mohlo být samozřejmě více. Známá je jeho vražda vůdce francouzského odboje Jeana Moulina, kterého pomalu a trýznivě ubil k smrti. Za svou činnost Barbieho vyznamenal Adolf Hitler Železným křížem první třídy.

Na konci války se Barbie vrátil do Německa a přijal novou identitu. Tím se vyhnul spravedlnosti. O jeho služby však v roce 1947 projevil zájem Kontrašpionážní sbor (Counterintelligence Corps - CIC), zpravodajská služba, která byla založena v roce 1941. CIC tak využila Barbieho, ale i další nacisty k vyvíjení antikomunistické činnosti.

Později se však podařilo Francouzům odhalit pravou identitu bývalého nacisty. Francie jej odsoudila v nepřítomnosti k trestu smrti za válečné zločiny. Nicméně poprava se nekonala, protože ani nemohla. Naopak CIC pomohla Barbiemu k útěku do Bolívie. Americká zpravodajská služba totiž udělala z Barbieho poměrně vytěžovaného agenta, který věděl příliš mnoho o síti německých špionů, které CIC rozmístila v různých komunistických organizacích v Evropě. Dobrodružný a současně nebezpečný život Barbieho však zdaleka neskončil, protože jej v roce 1965 naverbovala pro změnu i západoněmecká zpravodajská služba Bundesnachrichtendienst (BND).

Barbie byl podezřelý z toho, že se angažoval v bolívijském převratu, který zosnoval v roce 1980 Luis García Meza, který zavedl diktaturu. Po jejím pádu však Barbie už nepožíval ochrany bolívijské vlády a byl konečně v roce 1983 vydán do Francie. Tam byl odsouzen za válečné zločiny k doživotnímu vězení. Barbie si však mnoho z trestu nestačil odsedět, protože zemřel na leukémii v roce 1991 ve věku 77 let. Svých činů nikdy nelitoval. Uzavřel se tak život sadistického trýznitele, uprchlíka a agenta dvou rozvěděk.


Zdroj: history.com

Tagy článku