Nacista, který se vysmál spravedlnosti. Walter Rauff je zodpovědný za smrt 100 000 Židů, přesto zůstal nepotrestán

Nacista, který se vysmál spravedlnosti. Walter Rauff je zodpovědný za smrt 100 000 Židů, přesto zůstal nepotrestán
Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Walter_Rauff_(Walther_Rauff,_1945).jpg|Popisek: Walter Rauff
24 / 02 / 2019, 10:00

Existuje mnoho vysoce postavených nacistických pohlavárů, kterým se podařilo uniknout spravedlnosti. Walter Rauff je jedním z nich. Odhaduje se, že byl zodpovědný za smrt okolo 100 000 Židů, hendikepovaných lidí ve východní Evropě, severní Africe a Itálii mezi lety 1942 - 1945.

Walter Rauff byl velitelem SS na nacistické mocenské šachovnici a je zodpovědný za zločiny proti lidskosti. Stojí za smrtí okolo 100 000 Židů, hendikepovaných lidí, Romů, komunistů, mentálně postižených a dalších lidí. Tito lidé umírali nejen ve východní Evropě, ale také v severní Africe či Itálii. Byl to právě Rauff, kdo používal k usmrcení Židů a dalších plynové vozy. Trýznivou smrtí sprovozoval ze světa mezi lety 1942 - 1945 ,,podlidi", jak je Rauff nazýval.

Rauff se narodil v roce 1906 a jeho kroky brzy vedly do armády, respektive námořnictva. Jako osmnáctiletý mladík se přihlásil k německému námořnictvu, kde se poměrně rychle vypracoval do hodnosti podporučíka a stal se vedoucím instruktorem. Těsně před vypuknutím druhé světové války, v roce 1937 začal pracovat pro oddíly SS (Schutzstaffel), přesunul se za tímto účelem do Berlína a začal stoupal v nacistické hierarchii.

Již v této době pak začal spřádat Rauff ďábělský plán na masové usmrcení Židů, Romů, duševně či fyzicky hendikepovaných lidí a dalších skupin obyvatelstva v plynových vozech. Po obsazení Polska nacistickými vojsky v září 1939 se začal pro uskutečnění tohoto plánu otevírat dostatečně široký prostor. A nebyl realizován jen v podmínkách východní Evropy, ale v již zmíněné severní Africe, proti tuniským Židům, kam byl Rauff v roce 1942 převelen. Tunišští Židé měli být dokonce na návrh jednoho z německých diplomatů  použiti jako lidské štíty proti spojeneckým ofenzivám. Další Rauffovou zastávkou pak byla Itálie, kde pomáhal Benitu Mussolinimu v zavádění drastických opatření proti židovské populaci. Tam se ,,zapsal" především svou bezohledností a tím, že vyžadoval absolutní poslušnost.

Je jasné, že za své činy by za normálních okolností Rauff stanul před Norimberským tribunálem či jiným soudem, který by jej spravedlivě potrestal. To se však nestalo. V roce 1945 se s blížícím se osvobozením Itálie zabarikádoval s dalšími nacisty v hotelu Regina v Miláně, aby se vyhnul lynčování. Nicméně byl posléze stejně zatčen spojenci a poslán do zajateckého tábora. Z něho se mu ale podařilo za pomoci ,,spřáteleného" biskupa utéct a vyhnout se tak spravedlnosti.

Rauff se dal po válce do služeb syrské rozvědky. Podle některých historiků Rauff pracoval i pro izraelskou rozvědku, než v roce 1949 zamířil do Ekvádoru, a o devět let později pak do Chile. Tam nikým nepoznán dělal  v krabí konzervárně. Je zajímavé, že i když o něm Německo vědělo a poslalo několik žádostí do Chile na jeho extradikci, nikdy se to nepodařilo. Jako důvod se paradoxně uvádělo, že jeho zločiny byly spáchány už před dlouhou dobou.

Rauff tak mohl v klidu dožít až do roku 1984, kdy v 77 letech zemřel. Zůstává tak jedním z poměrně vysoce postavených nacistů, jehož zločiny zůstaly nepotrestány. A svých činů do konce života nelitoval.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

 

 
 
 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace