Nacista Oskar Dirlewanger: Nešetřil nikoho, děti ubíjel bajonetem, aby šetřil munici. Pomsta ,,ponížených" přišla na konci války

Nacista Oskar Dirlewanger: Nešetřil nikoho, děti ubíjel bajonetem, aby šetřil munici. Pomsta ,,ponížených&quote; přišla na konci války
Autor fotografie: Autor neznámý, volné dílo|Popisek: Zavraždění polští civilisté Direlwangerovým komandem ve Varšavě
24 / 06 / 2021, 16:00

Oskar Dirlewanger byl důstojníkem Waffen-SS, který se svou jednotkou bez milosti zabíjel a nešetřil opravdu nikoho. Válečných zločinů se dopustil například v Bělorusku či Polsku.

Přitom to na počátku nevypadalo na to, že z Dirlewangera se stane psychopatický vrah a oddaný nacista. Narodil se v roce 1895 ve Würzburgu a po narukování do první světové války prokázal několikrát osobní odvahu, za což získal Železný kříž první a druhé třídy. Vystudoval politické vědy a získal i doktorát. O ten však přišel, protože byl pedofil, což přede všemi úzkostlivě tajil. Dirlewanger pracoval mimo jiné jako učitel a jako bankovní úředník. To ho však dostatečně neuspokojovalo.

Jeho další kroky tak směřovaly do osidel nacistické NSDAP, do níž vstoupil v roce 1932. Je zajímavé, že předtím zkoušel několikrát vstoupit do jednotek SS, ale nebyl přijat. Brzy měl však Adolf Hitler získat v Dirlewangerovi oddaného a zároveň fanatického nacistu, navíc ke všemu ochotného. A nejen proto, že byl Dirlewanger prokazatelně psychicky narušený člověk.

Dirlewanger se zúčastnil v legii Condor Španělské občanské války, kdy nacistický režim podporoval generála Franciska Franka. Zde byl i raněn a dostal další ocenění - Španělský kříž. Ten byl udělován německým dobrovolníkům z legie Condor, kteří bojovali ve Španělské občanské válce. To už se však blížilo vypuknutí druhé světové války, kde měl Dirlewanger ,,osvědčit" své schopnosti.

                                          dirlewanger

                 Oskar Dirlewanger (Foto: Bundesarchiv, Bild 183-S73495 / Anton Ahrens / CC-BY-SA 3.0)

 

Dirlewanger založil zvláštní jednotku z SS, která se skládala z odsouzených zločinců, politických vězňů a jiných deklasovaných živlů, což ovšem Dirlewangerovi zcela konvenovalo. Tato jednotka nasazená jako úderná brigáda SS na východní frontě (později přejmenována na 36. divizi SS Dirlewanger) smutně proslula svou brutalitou, kterou si vybíjela banda vrahů a sadistů. Jednotka měla na začátku několik desítek mužů, postupně se však rozrůstala. Dirlewanger požadoval bezpodmínečnou poslušnost, pokud došlo k porušení kázně či discipliny, neváhal provinilce popravit.

Jednotka řádila při vypálení běloruské vesnice Chatyň, Dirlewanger ji nasadil i při potlačování Varšavského povstání v roce 1944. Všude tam docházelo k masakrům civilního obyvatelstva hordami hrdlořezů. Sám Dirlewanger se dopouštěl krutostí, když například upaloval lidi zaživa nebo ubíjel ženy či děti k smrti bajonetem, aby se ušetřila munice.

Brzy se krutosti páchané Dirlewangerovou jednotkou dostaly i k Sovětům, slavnému maršálovi G. Žukovovi, který na Dirlewangera nechal vypsat odměnu. O Dirlewangerovu ,,hlavu" však v danou chvíli nikdo zájem neměl a místo toho získal bezcitný nacista další vyznamenání, tentokrát Rytířský kříž.

S blížícím se koncem války se Dirlewanger uchýlil na Západ, doufaje, že se tím vyhnne spravedlnosti a hlavně nepadl do rukou Sovětům jako jeho jednotka. V tom se ale Dirlewanger osudově mýlil. Když byl ve francouzském zajetí, byl poznán několika polskými vojáky, kteří jej ubili 19. 6. 1945 k smrti v zajateckém táboře Altshausen. Po jeho smrti však kolovaly nepotvrzené informace, že Dirlewanger nezemřel, ale ve skutečnosti sloužil ve francouzské cizinecké legii. Proto bylo v roce 1960 jeho tělo exhumováno, aby byla tato fáma definitivně vyvrácena. Dirlewanger patřil vůbec k nejkrutějším nacistickým pohlavárům, který na rozdíl od dalších prominentů neunikl zaslouženému trestu.

 

Zdroj: history.com

 

 

 

 

 

 

Tagy článku