Nacista Rudolf Hess: Liboval si v tajemnu, záhadná byla i jeho smrt

Nacista Rudolf Hess: Liboval si v tajemnu, záhadná byla i jeho smrt
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Rudolf Hess
22 / 11 / 2020, 10:00

Jedním z vysoce postavených nacistů byl i Rudolf Hess, který byl souzen Norimberským tribunálem. Hess měl zálibu v tajemnu, stejně záhadná byla i v roce 1987 jeho smrt.

Osudy budoucího nacisty a blízkého spolupracovníka Adolfa Hitlera byly skutečně pozoruhodné. Hess se narodil v roce 1894 v rodině bohatého bavorského obchodníka. Otcovou představou bylo zapojení Rudolfa do rodinného podnika, což se také později stalo. Vzhledem k tomu, že se nezadržitelně blížila první světová válka, mladý Hess narukoval jako dobrovolník k 7. bavorskému dělostřeleckému pluku. Sloužil na západní frontě a stal se například účastníkem první bitvy u Ypres či bitvy u Verdunu v roce 1916. Tam byl zraněn a po měsíci léčení znovu vstoupil do dalších bojů.

Znovu utrpěl zranění v bojích v Rumunsku, kde bojoval již jako velitel čety v 10. rotě 18. bavorského záložního pluku. Na sklonku války projevil Hess přání se stát pilotem a za tímto účelem odjel do Mnichova, aby podstoupil letecký výcvik, který dokončil měsíc před koncem války. Do vzdušných soubojů tak už nestačil zasáhnout.

Konec války otevřel mladému Hessovi nové možnosti. Začal studovat na univerzitě a především se v roce 1920 stal členem NSDAP. Poměrně málo se ví o tom, že Hess byl členem okultní společnosti Thule, protože byl doslova posedlý astrologií, duchovnem či telepatií. V této souvislosti mu přední nacističtí pohlaváři vyčítali, že se chová podivně, je duševně nevyrovnaný. Hermann Göring o Hessovi prohlásil, že je blázen a Hitler se mu vysmíval za to, že spoléhá mnohokrát při svých úsudcích právě na okultismus, astrologií a duchovno. Na druhou stranu přední nacističtí prominenti včetně Hitlera byli okultismem ovlivněni.

A možná duševní nevyrovnanost, nestálost a také naivita přispěla k Hessově kroku, ke kterému se samozvaně odhodlal v roce 1941. Aniž o tom někomu řekl, podnikl na vlastní pěst misi, která měla v případě úspěchu vyjednat s Anglií příměří. Poté, co se úspěšně vyhnul protiletecké obraně přistál se svým messerschmittem ve Skotsku a domáhal se přijetí vévodou z Hamiltonu. Hessova mise však skončila fiaskem, protože byl po přistání zadržen a uvězněn v proslulém Toweru. Těžko říct, jestli Hess myslel tehdy vážně, že může jako vysoce postavený nacista jednat skutečně Brity o míru, když jej navíc k tomu nikdo z vedení NSDAP nezmocnil.

Jeho let do Skotska zapůsobil na přední nacistické činitele jako blesk z čistého nebe. Nacističtí pohlaváři se od Hesse distancovali a německé veřejnosti byl vysvětlen Hessův krok jako důsledek mentální poruchy. Na druhé straně to nebyl jednoznačný výmysl nacistické propagandy, a Albert Speer, ministr zbrojního průmyslu, ji vlastně potvrdil, když Hess se Speerem trávili nekonečné dny ve věznici Spandau. Podle Speera mu Hess řekl, že nápad letět do Anglie a pokusit se dojednat příměří ho inspiroval sen a nadpřirozené síly. Tak jako tak byl Hessův osud tak byl v podstatě zpečetěn.

V roce 1945 stanul Hess před tribunálem Norimberského procesu, který soudil nacistické prominenty. Hess byl odsouzen k doživotnímu vězení. Hess vykonával doživotní trest až do roku 1987, kdy ve svých 93 letech umírá. Dodnes je jeho úmrtí záhadou. Oficiální verzí je, že spáchal sebevraždu. Nicméně někteří odborníci i historikové pochybují, zda by byl člověk v tomto věku schopen se oběsit, protože na tom zdravotně už nebyl vůbec dobře. Hessův syn Wolf Rüdiger ostatně o této verzi svého času pochyboval, a místo toho nabídl jinou příčínu úmrtí svého otce: sprovodit ze světa jej měli dva britští agenti tajné služby. To ostatně potvrdil i Hessův lékař, který jej měl v péči.

Proč by ale Hesse agenti zabili až v jeho 93 letech, a ne dříve? Podle Hessova syna i zmíněného lékaře proto, aby se některé citlivé informace z války, které mohly poškodit Velkou Británii, nedostaly na veřejnost. Podle další, nicméně již fantastické verze nezemřel v roce 1987 Rudolf Hess, ale jeho dvojník.

Jak to ale bylo doopravdy se již asi nikdy nedozvíme. Rudolf Hess si všechna svá válečná tajemství vzal do hrobu.

 

Zdroj: warfarehistorynetwork.com

Tagy článku