Nacistický pilot nevěřil, že ho sestřelila žena - myslel si, že si z něj Sověti dělají legraci

Nacistický pilot nevěřil, že ho sestřelila žena - myslel si, že si z něj Sověti dělají legraci
Autor fotografie: Volné dílo|Popisek: Lýdie Vladimirovna Litvjaková
29 / 04 / 2023, 10:00

Nikdy nepřekonané ženské letecké eso se 12 sestřely, členka legendárních Nočních čarodějek, Bílá růže od Stalingradu - to vše byla sovětská pilotka Lýdie Vladimirovna Litvjaková.

V létě 1942 armády nacistického Německa stupňovaly snahy dobít město nesoucí jméno jejich největšího nepřítele, Stalingrad. Stalin to nehodlal připustit a vydal rozkaz číslo 227, kterým přikázal bránit město za každou cenu a neustupovat.

Nad krvavým bojištěm se tehdy 10. září objevila Lýdie Litvjaková a její kolegyně, které měly posílit sovětské síly u Stalingradu. Přílet tří ženských stíhacích letech na nejmodernějších strojích Jak-1 způsobil pozdvižení u pilotů, kteří nebyli na bandu dívek připraveni.

O tři dny později Lýdie sestřelila německý bombardér Junkers Ju 88, který se v plamenech zřítil k zemi. Její kolegyně Raisa Belajeva zaútočila na stíhací doprovod a vybrala si jeden z Messerschmittů. Jeho pilot se ale obratným způsobem dostal za její ocas a zaměřil letadlo Raisy. Německý pilot netušil, že jen vteřiny ho dělí od zabití ženy. Najednou ucítil, jak jeho letoun trhají výstřely děla jiného Jaku, který pilotovala Lýdie.

Německý pilot se pokusil ještě pronásledovat svůj první cíl, ale ten zmizel v oblacích a z jeho motoru Daimler-Benz DB 605 se začalo kouřit. Lýdie odvedla dobře svou práci a německý pilot, eso JG 53 Erwin Meier musel vyskočit na padáku. Na zemi byl okamžitě zajat Sověty.

Unteroffizier Erwin Meier, dvojnásobné eso s jedenácti sestřely a Železným křížem, řekl svým věznitelům, že se chce setkat s „mužem“, který ho sestřelil a byl natolik schopný, aby dostal držitele Železného kříže. Protože byli blízko letiště, kde byla umístěna Lýdie, stráže se rozhodly vyhovět jeho žádosti. Když mu byla představena malinká krásná Lýdie, jako pilot, který ho porazil, byl uražen, protože si myslel, že se mu Sověti vysmívají.

Krátká konverzace, ve které mu Lýdie popsala každý detail boje, ho přesvědčila, že se setkal s pilotem, který ho opravdu sestřelil. Další den putoval Erwin s dalšími zajatci do gulagu a Lily ten den sestřelila další letoun.

Lýdie umírá v roce 1943, ve věku pouhých 21 let během souboje s nepřátelskými letadly.

Zdroj: The White Rose of Stalingrad: The Real-Life Adventure of Lidiya Vladimirovna Litvyak, the Highest Scoring Female Air Ace of All Time

Tagy článku