Nacista Schwammberger: Zabíjel vězně odstrašujícím způsobem, na děti nechtěl plýtvat náboji. Spravedlnost nezůstala slepá ani po 50 letech

Nacista Schwammberger: Zabíjel vězně odstrašujícím způsobem, na děti nechtěl plýtvat náboji. Spravedlnost nezůstala slepá ani po 50 letech
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Josef Schwammberger
04 / 02 / 2023, 16:00

Josef Schwammberger byl důstojník SS, který stál v čele několika pracovních táborů v Polsku. Smutně proslul brutálními tresty páchanými vůči vězňům.

Nacistické Německo zplodilo opravdu mnoho kariéristů se sadistickými sklony, kteří mohli ukájet své zvrácené choutky na nevinných vězních v pracovních či koncentračních táborech. Jedním z nich byl i důstojník SS Josef Schwammberger.

Během druhé světové války byl postaven do čela několika pracovních táborů v Krakowě či Przemyśli. Schwammberger byl znám jako obávaný esesák, který vyhledával sebemenší záminky, aby mohl trestat vězně. Nikdo si před ním nemohl být jistý. Schwammberger je také velmi rád trestal tím, že na ně pouštěl svého psa - německého ovčáka, nebo je střílel, či házel do ohně. Měl také bič, jímž vězně, na kterého si zasedl, brutálně sešlehal.

Na děti, jak později prohlásil, byla škoda kulky, a tak jim mlátil hlavou o zeď, dokud nezemřely. A nejen to, vězňům odcizoval zlato, šperky a další cennosti pro výhradně svou potřebu. Podle odhadů má Schwammberger na svědomí kolem 5 000 lidských životů během doby, kdy velel pracovním táborům v Polsku.

Když přišel konec války, Schwammberger byl zadržen v Innsbrucku Francouzi, a zdálo se, že sadistického esesáka dostihla konečně spravedlnost. Doznal se ke smrti vězňů v pracovních táborech, ale jen asi ke 35 případům místo několika tisíců. Schwammberger měl být v roce 1948 vydán Američanům, ale při převozu se mu podařilo uprchnout.

Po mnoha peripetiích se bývalému veliteli pracovních táborů podařilo dostat se do Argentiny, ,,oblíbenému" místu vysoce postavených činovníků nacistického režimu. Zajímavé je, že Schwammberger zde nerušeně žil pod svým jménem a dokonce obdržel občanství této země. Teprve v roce 1973 začaly západoněmecké úřady usilovat o jeho vydání, nicméně až v roce 1987 byl Schwammberger nalezen a zatčen. Stalo se tak až 42 let od konce druhé světové války.

Schwammberger byl nakonec souzen ,,jen" za 34 vražd, které měl spáchat vlastní rukou a za to, že dal nařídit smrt dalších 275 vězňů. V roce 1992, ve věku 80 let, byl Schwammberger shledán vinným v sedmi bodech obžaloby týkajících se vražd vězňů a také spolupachatelství. Za to byl odsouzen k doživotnímu vězení, žádost o předčasné propuštění byla v roce 2002 zamítnuta. Schwammberger byl tak jako jeden z mála esesáků odsouzen. Zemřel v roce 2004 ve věku 92 let ve vězeňské nemocnici. Nicméně byl jedním z mála pravomocně odsouzených bývalých nacistů, které se podařilo dostat před soud.

Zdroj: historycollection.com


Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace