Najel křižník USS San Diego na minu, nebo jej potopil U-Boot? Po 100 letech ,,americká záhada" stále trvá

Najel křižník USS San Diego na minu, nebo jej potopil U-Boot? Po 100 letech ,,americká záhada&quote; stále trvá
Autor: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Uss_california_ca.jpg|Popisek: USS San Diego v roce 1915
04 / 08 / 2018, 13:00

Záhada zkázy amerického křižníku USS San Diego trvá i po 100 letech. Najel na minu, nebo se stal obětí německého U-Bootu na sklonku první světové války?

San Diego (dříve USS California) byl 153 metrů dlouhý křižník US Navy, který byl uveden do služby ještě před první světovou válkou v roce 1907. Křižník z třídy Pennsylvania byl nový druh moderního útočného plavidla, které bylo lépe ozbrojené a pancéřováné než ostatní podobné lodě, a vynikalo rovněž svou rychlostí.

psali jsme: Video: Zkáza bitevní lodi HMS Barham

San Diego absolvoval různýé typey misí, sloužil v Pacifické flotile, za první světové války tvořil doprovod obchodních plavidel, které ohrožovaly německé U-Booty. Ke konci války mířil San Diego do svého domovského přístavu New Yorku v blízkosti ostrova Fire Island.

Tam však také operovaly německé U-Booty číhající na svou kořist. Kapitán San Diega H. H. Christy si byl dobře vědom tohoto nebezpečí a přijal taková opatření, aby se útok německých ponorek na křižník minimalizoval.

psali jsme: Iron dog - postrach a zkáza Royal Navy

18. července 1918 krátce po 11:00 se však ozvala exploze ze střední části lodi. Voda rychla zaplavila trup plavidla a bylo jasné, že se brzy potopí. To se také za necelou půlhodinu stalo. Kapitán vydal rozkaz k evakuaci křižníku. Ta se díky Christyovým velitelským schopnostem podařila úspěšně a z posádky čítající 1 183 mužů zemřelo ,,jen" šest v důsledku výbuchu.

I po 100 letech však vědce a odborníky nepřestává zajímat otázka, jaká byla příčina výbuchu na San Diegu. Jedni hovoří o  sabotáži, druzí o útoku U-156, kterému se nakonec křižník nevyhnul, ti další pak ,,nadhazují" možnost najetí na minu, kterou měl s dalšími nastražit U-156 v kritické oblasti, kde se San Diego potopil.

psali jsme: Psali jsme: Hitlerův křižník v sovětských službách bránil Leningrad

V září minulého roku se průzkumný tým potopil k vraku křižníku, který leží jihovýchodně od ostrova Fire Island. Z vizuálních dat však definitivně nerozřešila otázku, zda se zkázou San Diega byla mina, nebo ji torpédoval německý U-Boot. Na jednoznačnou odpověď si tak budeme muset nějaký čas počkat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více


Zdroj: news.usni.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace