Nájezd britských commandos na německé Lofoty měl krycí název operace Claymore

Nájezd britských commandos na německé Lofoty měl krycí název operace Claymore
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: commandos
04 / 03 / 2019, 13:00

Před 78 lety proběhla operace Claymore - nájezd britských Commandos na německé pozice v norském souostroví Lofoty.

4. 3. 1941 začala operace Claymore, která měla za cíl potopit všechny lodi v souostroví Lofoty, ovládaném Němci. Dále měli Commandos zničit zdejší zařízení na zpracování rybího tuku a výrobu glycerinu a přivézt zajatce. Sekundárním cílem pak bylo provést nábor do norského exilového vojska. Norsko bylo od roku 1940 okupováno nacisty.

psali jsme: Tajné britské speciální operace v japonském týlu

Do akce Britové postavili zhruba 500 mužů a operaci velel kontraadmirál L.H. K. Hamilton. Skupina vyplula ze přístavu Scapa Flow 1. března 1941 a mířila na sever spolu s několika torpédoborci na Lofoty. 4. 3. se jí podařil vplout do zálivu Vestfjorden a ráno úspěšně vylodit. Commandos pak zahájili samotnou akci, která byla poměrně rychlá a skončila ještě týž den odpoledne.

Britské jednotky poškodili trawler Krebs, zabili 14 německých námořníků, další vzali do zajetí a zničili rozsáhlé zásoby rybího oleje. Britský záškodnický tým také potopil devět obchodních lodí. Kromě toho Britové vzali při zpáteční cestě na palubu kolem 300 norských dobrovolníků.

Nejvýznamnější kořistí však dozajista byly rotory legendárního šifrovacího stroje Enigma včetně knihy kódů, které se nacházely právě na lodi Krebs. Ty pak britská zpravodajská služba ,,náležitě" využila.

psali jsme: Byla operace Jubilee z roku 1942 opravdu fiaskem? Fakta, která nejsou příliš známá

Celá operace, která byla do té doby největší akcí britských Commandos, tak proběhla úspěšně a splnila svůj cíl. Německá osádka Lofoty byla útokem překvapena a nezmohla se na větší odpor. Pro Německo a její pozice v Norsku a jeho okolí však znamenalo důrazné varování. Napříště tak nacisté posílili svými jednotkami i tyto oblasti.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace