Nejpoužívanější tanky v korejské válce. Které to byly?

Nejpoužívanější tanky v korejské válce. Které to byly?
Autor fotografie: Autor: Josh Hallett – Flickr: Tanks at the USS Alabama - Mobile, AL, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18150779|Popisek: Tank Pershing v múzeu v Mobile, Alabama, USA
19 / 03 / 2019, 16:30

Mnoho z nejlepších tanků používaných v druhé světové válce bylo také využitých během korejské války.

Některé tanky byly v korejské válce nasazené bez konstrukčních či zbraňových úprav, jiné zas byly po skončení druhé světové války modernizovány. Tanky jsou zařazené v abecedním pořadí, ke každému stroji je uvedený stručný text, který jsme oživili videem či fotografií.

Centurion - Tento britský tank byl představen v roce 1945. Stroj se vyráběl až do roku 1962, celkově bylo vyrobených více než 4 000 kusů tohoto tanku.

psali jsme: 2000: Tank T-34 s nemeckými znakmi, vytiahnutý z bahna po 60 rokoch !

Do bojů v druhé světové válce však zasáhnout nestihl. V korejské válce jej používala britská armáda, kde patřil k podpůrným silám OSN.

                  

M24 Chaffe - Tento lehký americký tank byl používán během druhé světové války a následně i v korejské  Název dostal po americkém armádním generálovi Adnovi Chaffeem. M24 bojoval zpočátku proti severokorejským T34-T-85, avšak tomuto sovětskému tanku nemohol prakticky vzdorovat. Později v průběhu války byl tank M24 úspešně používán pro průzkumné účely. Celkově bylo vyrobených 4 731 kusů.

M24 Chaffe

 

              

M26 Pershing - M26 byl známý americký těžký tank, který zasáhlaj do bojů v druhé svetové válce, avšak až na jejím konci. Svůj název dostal po generálovi Johnovi J. Pershingovi. Tank byl nasazený v korejské válce už na jejím začátku. Zanedlouho byl však tank z bojů stažen, protože se zjistilo, že je mechanicky nespolehlivý. 

                 

                 

T-34/85 - Tento střední sovětský tank se používal od počátku severokorejské invaze do Jižní Koreje v červnu 1950. Tank byl úspěšný až do zavedení modernizovaných protitankových zbraní či modernizovaných tanků M4 Sherman.

psali jsme: 2000: Tank T-34 s německými znaky, vytažený z bahna po 60 letech !

Verze T-34/85 byla druhou hlavní verzí legendárního tanku T-34. Celkově bylo vyrobeno téměř 50 000 kusů. Posledním známým bojovým nasazením tanku T-34 byla účast v občanské válce v Bosně a Hercegovině v 90. letech.

psali jsme: Vzácne kolorizované dobové zábery, útočného dela STUG, v akcii.

Zajímavostí je, že tento tank byl v Severní Koreji zpozorován ještě v roce 2012. Údajně jsou stále zařazené ve výzbroji.

                      

                     

Type 95 Ha-Go - Tento lehký tank patřil k jedněm z nejvíce produkovaných bojových vozidel v Japonsku do období druhé světové války. Jeho sériová výroba začala v roce 1936. Používala ho císařská armáda během druhé světové války, ale Čína jej nasadila ještě i v  korejské válce.  Jak sa mu dařilo soupeřit s americkými tanky M4 Sherman či M 26 Pershing, si můžete domyslet. Celkově bylo vyrobených 2 300 kusů.

             

                   

Zdroje: YouTube,  Armedforcesmuseum.com

Tagy článku