Nálet na Taranto - britská létající síťovka ukázala Japoncům na Italech, jak poslat ke dnu Američany

Nálet na Taranto - britská létající síťovka ukázala Japoncům na Italech, jak poslat ke dnu Američany
Autor: Autor: Parnall, C H (Lt), Royal Navy official photographer – http://media.iwm.org.uk/iwm/mediaLib//29/media-29159/large.jpgThis is photograph A 5694 from the collections of the Imperial War Museums., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25279790|Popisek: Ilustrační obrázek Fairey Swordfish
17 / 03 / 2021, 10:00

Dvojplošníky vypadající, jako kdyby přilétly z první světové války nejdříve u Taranta vyvolaly smích italských námořníků, když se objevily nad mocnou italskou flotilou v noci 11. listopadu 1940.

Taranto, hlavní obchodní přístav v horní části podpatku italské boty, bylo jednou z nejdůležitějších námořních základen italského námořnictva, flotile zde kotvící velel slavný admirál Inigo Campioni.

Britský letoun Swordfish potažený plátnem vypadal jako cosi, co si spletlo světové války a místo do první zamířilo do budoucnosti. Fairey Swordfish sice měl přezdívku „síťovka“, ale úspěšně přežilo druhou světovou válku a vyřazeno bylo až v roce 1945. Swordfish dosahoval rychlosti pouhých 228 km/h, byl nemotorný a za letu vypadal, že každou chvíli spadne do vody. Co mu chybělo na hbitosti, vynahradil spolehlivostí, užitečností a ničivou silou svého torpéda ráže 457 mm.

V noci 11. listopadu 1940 a znovu 12. listopadu britské námořní síly pod vedením admirála Andrewa Cunninghama zahájily první letecké útoky mezi flotilami v historii. 21 dvojplošníků Fairey Swordfish z letadlové lodi HMS Illustrious se vrhlo na překvapené Italy v Tarantském zálivu.

Útok trval dva dny a dvě noci. Britští námořní letci za sebou nechali 3 bitevní lodě zcela vyřazené z provozu, 1 poškozený těžký křižník, 2 poškozené torpédoborce, 2 zničené stíhače a italské námořnictvo téměř impotentní.

To, co bylo prvním útokem letounů z letadlové lodě na nepřátelskou flotilu neznamenalo pouhou změnu rovnováhy ve Středozemí, ale také změnu světové vojenské historie tím, že bitevní loď zastarala jako dominantní námořní zbraň a její místo zaujala letadlová loď.

Pro mnohé nebyl tento posun žádným překvapením. Již v roce 1932 provedl americký admirál Harry E. Yarnell právě takový zničující letecký útok na bitevní lodě ve válečných hrách. O čtyři roky později generál Billy Mitchell, který již na počátku 20. let demonstroval nadřazenost vzdušné síly nad námořní, lobboval tak silně za vybudování námořního letectva, že někteří ze členů velení amerického námořnictva navrhovali vojenský soud a jeho propuštění ze stavu námořnictva.

Zdroj: Rebellion Research, War History Online

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace