Námořní boj netradičními způsoby. Kapitánův manévr ,,posadil" příď amerického torpédoborce na palubu německé ponorky

Námořní boj netradičními způsoby. Kapitánův manévr ,,posadil&quote; příď amerického torpédoborce na palubu německé ponorky
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Torpédoborec USS Borie
25 / 06 / 2023, 10:00

Jedna z dramatických epizod druhé světové války se odehrála v Atlantiku. Proti sobě stanuly americký torpédoborec USS Borie a německá ponorka U-405. Boj se v jeden okamžik odvíjel vskutku netradičním způsobem.

Soupeřem amerického torpédoborce USS Borie se v roce 1943 stala německá ponorka U-405. Americké plavidlo z třídy Clemson sloužilo předtím mimo jiné v Černém moři či Karibiku. Do služby vstoupilo v roce 1920. Německá ponorka U-405, zařazená do služby v roce 1941, si připsala několik potopení nepřátelských plavidel, jako například norskou loď Bonneville, kterou U-405 poslala ke dnu v březnu 1943. Tentýž rok pak došlo k boji na život a na smrt právě s americkým torpédoborcem Borie.

1. listopadu 1943 detekoval Borie německou ponorku U-405. Posléze vypustil hlubinné pumy, aby nepřítele zlikvidoval. Ale jak se ukázalo, nebylo to vůbec jednoduché. U-405 byla přinucena se vynořit a vypukla nelítostná vřava. Němečtí námořníci se promptně vyrojili z věže ponorky a obsadili palubní kulomety. Němci spustili zběsilou palbu, tu jim však střelci z amerického torpédoborce opláceli.

Po nepřehledné situaci se dala německá U-405 na spěšný úprk. Borie ji začala pronásledovat a nepřítele ramovala. To však mělo za následek, že tento manévr ,,posadil" příď torpédoborce na palubu ponorky, těsně před velitelskou věž. Když se obě plavidla od sebe oddělila, obě nyní značně poškozená, německá posádka kladla další odpor a následovala další střelba směrem na torpédoborec. Pak se U-405 snažila opět uniknout, ale byla zasypána střelbou z těžkých zbraní amerického torpédoborce. To už se ukázalo jako osudné pro německé plavilo, které šlo posléze ke dnu.

Vítěz tohoto neobvyklého souboje z něho vyšel rovněž těžce poškozený. Přední strojovna a generátory byly úplně zatopeny, fungoval jen jeden motor na pravoboku umístěný v částečně zaplavené strojovně. Borie se mohl nyní pohybovat omezenou rychlostí. Značně narušen byl trup torpédoborce. Plavidlo bylo natolik poškozeno, že v dané situaci se jevilo jeho odtažení do přístavu na provedení oprav jako nereálné. Představovalo navíc velmi snadný terč pro německé U-booty, protože jeho rychlost byla zredukována na pouhých 10 km/h.

Torpédoborec USS Barry ze stejné třídy Clemson tak musel Borie poslat ke dnu. Posádku pak převzala americká eskortní letadlová loď, která ji dopravila bezpečně domů. Byla to v Atlantiku skutečně unikátní bitva, protože byla rozhodnuta ramováním a vzájemnou střelbou na velmi malou vzdálenost.

Bitvu sice vyhrál torpédoborec, ale utrpěl Pyrrhovo vítězství. Sám značně poškozený jej totiž čekal stejný osud jako německou ponorku.


Zdroj: William B. Breuer: Záhady 2. světové války

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.