foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Nancy Wakeová
Jednou z nejznámějších špionek byla Novozélanďanka Nancy Wakeová, přezdívaná ,,Bílá myš". Na ni vypsali Němci vysokou odměnu 5 milionů franků.
Do historie moderní špionáže se zapsaly velkou měrou také ženy-špionky. Jednou z nejúspěšnějších byla dozajista novozélandská rodačka Nancy Wakeová. Narodila se v roce 1912 v rodině novináře Charlese Wakea a byla nejmladším potomkem z šesti sourozenců. Wakeová se chtěla vydat ve stopách svého otce, od roku 1932 žila v Paříži, kde ji zaměstnala zpravodajská agentura Williama Randolpha Hearsta.
Psali jsme
Jednou z nejznámějších špionek ve druhé světové válce byla Američanka Virginia Hallová. Byla důležitou součástí britské SOE (Special Operations...
Již zanedlouho vypukla válka a Wakeová se rozhodla z vlastní vůle postavit se rozhodně proti nacistickému zlu. Svému francouzskému manželovi Henrimu řekla, že by se ráda stala řidičkou ambulantního vozu a převážela zraněné. Francie však v té době těmito vozy téměř nedisponovala, a tak ji musel Henri jeden obstarat. I když byla Nancy opravdu špatnou řidičkou, kompenzovala si tento nedostatek velkým osobním odhodláním a nasazením.
Budoucí špionka se záhy stala kurýrem ve známém hnutí Résistance, kdy jejím úkolem bylo převádění ohrožených lidí přes hranici do Španělska, jejich cílovou stanicí se měla stát Velká Británie. Dostala přiléhavou přezdívku ,,Bílá myš", jak už jsme shora uvedli. Její aktivity však neunikly bedlivému oku gestapa, které na ni vypsalo astronomickou částku ve výši 5 milionů franků.
Wakeová sice byla zatčena, protože se smyčka kolem ní začala nebezpečně utahovat, ale podařil se jí úspěšný útěk do Velké Británie, kde pracovala pro tajnou organizaci Special Operations Executive (SOE). Toužila se zpět dostat do Francie, což se jí splnilo a od jara 1944 působila v Auvergne ve výsadkové skupině Freelance. Na starosti měla mimo jiné také činnost 7 tisíc partyzánů, byla zodpovědná z provádění diverzních akcí na nepřátelském území.
Psali jsme
Nacistický diktátor Adolf Hitler neměl aristokraty vůbec v lásce, to je známý fakt. Na druhé straně mu Robert Treeck prokazoval věrné služby...
Kromě toho se blýskla několika neuvěřitelnými ,,kousky", z nichž nejznámější byla zřejmě 500 km (!) dlouhá jízda na kole, kdy převážela tajnou zprávu, nebo likvidace několika Němců holýma rukama. K úhoně sama tehdy nepřišla, byť představovaly zmíněné akce vysokou míru rizika.
Wakeové si Britové velmi považovali a cenili, po válce úspěšná špionka vyznamenaná mnoha řády, působila na britských ambasadách v osudové Paříži, ale také v Praze a na ministerstvu letectví. O manžela však za války přišla, gestapo Henriho umučilo k smrti. Jejím druhým chotěm se stal pilot RAF John Forward.
Psali jsme
Zajímavý kousek se podařil pilotovi britského stíhače Gloster Meteor během druhé světové války. Taktiku pak úspěšně praktikovaly dál britské letouny...
Wakeová také zkoušela o vstup do politiky, když neúspěšně kandidovala za Liberální stranu Austrálie do tamního parlamentu. Později se uchýlila do Londýna, kde v roce 2011 v požehnaném věku 98 let umírá. Jejím posledním přáním bylo, aby její popel roztrousili po horách, kde sváděla za války nejtěžší bitvy.
Zdroj: history.com
Tagy