Napoleonské války - 205. výročí bitvy národů u Lipska (1813)

Napoleonské války - 205. výročí bitvy národů u Lipska (1813)
Autor: napoleon-knihy.blogspot.com|Popisek: Bitva u Lipska (Ivanovič)
14 / 09 / 2018, 08:00

19.-21. října proběhne v Sasku jedna z nejvýznamnějších akcí napoleonského re-enactmentu tohoto roku věnovaná 205. výročí bitvy národů u Lipska (16.-19. října 1813). V Markkleebergu, Dölitzu a v Libertwolkowitz budou umístěné dobové tábory francouzské i koaličních armád. Rekonstrukce bitvy je plánována na sobotu 20. října odpoledne.

Program:

Sobota, 20.10.2018

  • od 10:00 3. historický farmářský trh u brány Markkleeberg
  • 10:00-13:00 Vesnická škola kolem roku 1800 v Torhaus Dölitz
  • 10:00-15:00 vojensko-historická sběratelská burza na zámku Markkleeberg
  • 15:00-17:00 bitevní ukázka "Am Galgenbergdenkmal" - předprogram začíná ve 14:30
  • od 19:00 živá hudba u brány Markkleeberg (irská folková)
  • od 19.30 živá hudba u táborového ohně v Torhaus Dölitz se skupinou "Querdurch" a písněmi z doby osvobozeneckých válek

Neděle, 21.10.2018

  • 10: 00-10: 45 Památník/pietní akt u památku bitvy národů

19.-21.10. "Vesnice v roce 1813" (Lipsko-Liebertwolkwitz)

205. výročí se budou účastnit také mnohé české kluby vojenské historie zabývající se obdobím napoleonských válek. Mezi nimi 1. pluk tirajérů-granátníků císařské gardy (KVH Gardekorps), který jezdí k Lipsku každoročně, pluk pěších granátníků císařské gardy (Garde Impériale d’Austerlitz), fyzilíři c.k. řadového pěšího pluku Kaunitz č. 20 (KVH Nový Jičín), c.k. myslivecké bataliony č. 1 a č. 5 a další.

Akce tématicky naváže na již uspořádaná 205. výročí letošního roku: květnovou připomínku bitvy u Lützenu (Grossgörschen) a nedávný Chlumec a Varvažov na Ústecku.

Psali jsme: Napoleonské války - ohlédnutí za 205. výročím bitvy u Chlumce (1813)

V roce 2013, nedlouho před 200. výročím, jehož se účastnilo na 2500 re-enactorů z celého světa, sestavil Jiří Kovařík následující poutavý popis této největší, nejdelší a nejsložitější bitvy napoleonských válek:

BITVA NÁRODŮ V OBRAZECH

 Murat u Liebertwolkwitz (Knötel)

Příliš nápadný maršál Joachim Murat, jinak neapolský král, málem v jezdeckém střetu u Liebertwolkwitz (14. října 1813) doplatil na příslovečnou statečnost a marnivost. Několik pruských důstojníků se probojovalo až k němu a pokusilo se jej zajmout.

„Není jisté, zda to byl Leutnant von Lippe od Neumarktských dragounů, nebo major von Bredow od Braniborských kyrysníků, kdo Murata vyzval, aby se vzdal. Mnozí říkají, že ten muž měl přilbu, v tom případě by to byl Bredow, jiní trvají na Leutnantu von Lippem od dragounů. Ten v honbě za prchajícím nepřítelem dojel k levému boku neapolského krále a zvolal na něj: ,Stát, králi!῾ V té chvíli králův podkoní, který vše pak vyprávěl, bodl statečného důstojníka do boku kordem a zabil jej,“ vyprávěl hrabě von Graffon.

Ono pověstné „Halt, König, halt!“ však podle jiných nezvolal ani Guido von der Lippe, ani von Bredow, ale major von Waldow, nebo Rittmeister von Waldow, či Leutnant Richthofen, všichni od 1. pluku Neumärkische Dragoner. Nikdo z oné pětice však boj nepřežil, aby mohl vydat svědectví.

„Francouzští dragouni se před námi stahovali klusem, pak přešli do cvalu, stále však v dobré formaci. Co chvíli jsme slyšeli, jak důstojníci křičí: ,Sevřete řady´, přičemž jeli vskutku tak navzájem sevřeni, že jsme je zpočátku nemohli rozrazit...,“  konstatoval von Graffon.

Bitva u Lipska (Villevalde)

„Chrabří vojáci! Došli jsme k rozhodující chvíli svaté války, udeřila hodina rozhodnutí, připravte se k boji! Pouto, které všechny bojující národy spojuje ve společné věci, musí přinést na bojišti úspěch. Rusové! Prusové! Rakušané! Vy všichni bojujete za spravedlivou věc, za svobodu vaší země, za nesmrtelnost svého jména! Jeden za všechny, všichni za jednoho! S tímto mohutným a mocným pokřikem musíme zahájit svatý boj. V to věřte a vítězství bude vaše!“ (Proklamace knížete Karla Filipa Schwarzenberga k České armádě).

Psali jsme: Napoleonský voják při střelbě před nepřítelem neklečel

Bitva u Lipska (Ivanovič)

Tři spojenečtí monarchové sledovali kolem půl desáté dopoledne 16. října, první den Bitvy národů, z kopce Wachtberg, jak princ Eugen Württemberský začíná rozvíjet útok. Bylo to v téže době, kdy Kleist postupoval na Markkleeberg a Gorčakov (2. kolona, tj. pravý Eugenův soused, k němuž se teprve dostaneme) začínal útočit na Liebertwolkwitz. Plukovník von Rebnitz postupoval se třemi ruskými a třemi pruskými prapory směrem k Wachau. Císař Francouzů, který byl od deváté hodiny ranní na Galgenbergu, přelétl očima postupující protivníky, spočinul na vyrovnané linii stovky děl a jako zkušený dělostřelec otevřel ústa, aby si chránil bubínky před třeskem první salvy, která měla každou vteřinu zadunět. Když zaduněla, bylo to, jako když se otevře nebe i peklo naráz.

Pokračování na blogu Napoleon a knihy.

205. výročí bitvy národů

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace