Napomáhala zabití 10 tisíc lidí. Nacistická sekretářka se bude v 95 letech zpovídat u soudu pro nezletilé

Napomáhala zabití 10 tisíc lidí. Nacistická sekretářka se bude v 95 letech zpovídat u soudu pro nezletilé
Autor: Pixabay|Popisek: koncentrační tábor
27 / 02 / 2021, 10:00

Dnes již 95letá bývalá nacistická sekretářka se bude zpovídat u soudu z napomáhání zabití více než 10 000 lidí během druhé světové války.

Mezi roky 1943-1945 pracovala tehdy mladičká dívka, jejíž jméno média uvádí pouze jako Irmgard F., jako písařka a sekretářka v koncentračním táboře Stutthof na severu Polska. Více než 70 let nečelila dnes 95letá žena žádným právním důsledkům. To už však dnes neplatí a podle CNN ji žalobci, kteří se zabývají jejím případem již od roku 2016, obvinili z napomáhání zabití více než 10 000 vězňů a podpory nacistického genocidního režimu.

Není bez zajímavosti, že žena stane před soudem pro nezletilé, protože se mělo podle žalobců dopustit zločinů jako mladistvá. Žena pobývá v současné době v domově důchodců vě městě Pinneberg. Irmgard F. již vypověděla, že měla povědomost o ,,nějakých" popravách, ale zároveň nevěděla o masových vraždách, které se děly v koncentračním táboře. Žena současně potvrdila, že její okno, kde měla kancelář, vedlo směrem z komplexu, což jí zabránilo v tom, aby byla svědkem krutostí, které pravidelně probíhaly v příslušných budovách.

Pokud žena vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a věku před soudem skutečně stane, bude se jednat o jednu z nejstarších osob i v mezinárodním měřítku, souzenou v souvislosti s nacistickými zločiny. Zatím není jasné, kdy se soudní jednání uskuteční a jak dlouho bude trvat. 

Stutthof patřil k vyhlazovacím koncentračním táborům, kde byli vězni zabíjeni pomocí cyklonu B v plynových komorách. Na konci války měl Stutthof 39 poboček v okolí a bylo v něm vězněno přibližně 25 000 lidí a stejný počet i v pobočných táborech.

 

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace