Národ zbabělců, udavačů či Švejků? Ale kdeže. Češi během druhé světové války povstali proti nacistickému utlačovateli

Národ zbabělců, udavačů či Švejků? Ale kdeže. Češi během druhé světové války povstali proti nacistickému utlačovateli
Autor fotografie: Screenshot/Youtube
12 / 05 / 2018, 09:30

V souvislosti s osvobozením republiky v květnu 1945 opět slyšíme z úst ,,rádoby odborníků" řeči o tom, že Češi vlastně hrdiny vůbec nebyli, a že to byl zejména za druhé světové války národ udavačů, zbabělců, Švejků, a já nevím čeho všeho.

Tito ,,znalci" se pak snaží prokázat, že Češi jsou národem, který nebojuje, sklání se před nepřítelem a poslušně mu slouží. Pravda je však jasná a navíc podložená fakty - Češi prokázali během druhé světové války skutečné hrdinství, sebeobětování, lásku k vlasti, jinak bychom dnes zřejmě mluvili všichni německy.

psali jsme: Nacista, který se ,,vypařil". Pracoval šéf gestapa Heinrich Müller po válce jako tajný agent?

Český národ stejně jako třeba polský měl vždy bojovného ducha, kterého ve druhé světové válce jasně prokázal. Nikdo nemůže zpochybňovat provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942, stejně tak jako Pražské povstání, které znamenalo vrcholné národní vzepětí proti nacistickým okupantům. A to nepočítáme ,,denní" diverzní odbojové akce proti nacistickému zotročovateli. 

psali jsme: Nacistický architekt smrti Hans Kammler: Spáchal sebevraždu v Československu?

Zmínění ,,znalci" a negátoři historických faktů však na tato fakt neslyší. Stále dokola opakují, že český národ přece za Protektorátu udával a třásl se v koutě před gestapem před možným zatčením. Ano, kolaborovalo se, jak to bohužel chodí v každé válce. Je to věc zaprodaných jedinců, kteří svůj národ za tučný obolus zradili, takže tento pseudoargument nemůže obstát. V tomto směru, pokud bychom přistoupili na tuto rétoriku, by Češi nebyli o nic většími kolaboranty než národy okupované nacistickými hordami - viz třeba Vidkun Quisling v Norsku či Ante Pavelič v Chorvatsku.

psali jsme: Konvoj osvobození připomněl v Praze konec druhé světové války

Bojovný duch českého národa se však zdaleka neomezil na druhou světovou válku, ale Češi si dokázali vydobýt svůj vlastní stát v roce 1918, o tři sta let dříve pak povstali čeští stavové proti Habsburkům, o dvě století dříve drželi bojovný prapor proti cizáckým vetřelcům a křižákům i husité. A tak bychom mohli pokračovat dále.

Češi tak ve světle těchto faktů tak ani nemohli být národem zbabělců, jak ještě dnes někdo tvrdí. Je to přesně naopak - bytostná touha po svobodě Čechy sjednotila vždy, kdy jim šlo o národní existenci, a vždy, kdy byli v minulosti zotročeni. A pokud by k tomu došlo nedejbože dnes, povstanou znovu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku