Naštvat armádního zubaře se nevyplatilo. 98 rozstřílených nepřátel kulometem a pak hrdinná smrt

Naštvat armádního zubaře se nevyplatilo. 98 rozstřílených nepřátel kulometem a pak hrdinná smrt
Autor: Autor neznámý, volné dílo|Popisek: Bitva na Saipanu v roce 1944
18 / 07 / 2021, 10:00

Armádní zubař Ben L. Salomon byl dalším z řady hrdinů, kteří nemluvili, ale na bitevním poli jednali. Salomon si na konto připsal během druhé světové vskutku zajímavý kousek, který ho však nakonec stál život.

Salomon se narodil v roce 1914 rodině židovského původu v Milwaukee. Po absolutoriu střední školy se přihlásil ke studiu zubního lékařství, které úspěšně dokončil a v roce 1937 si otevřel vlastní praxi. Zanedlouho však začala druhá světová válka, do níž Američané na konci roku 1941 po japonském útoku na tichomořskou základnu Pearl Harbor také vstoupili.

Salomon narukoval do armády ještě před tímto útokem. Mladík začal s výcvikem a jeho specializací se stala puška a pistole, jejichž zacházení si postupně velmi dobře osvojil. Zároveň byl v armádě využit jako dentista. Salomon si brzy získal důvěru svých nadřízených a v roce 1944 byl povýšen do hodnosti kapitána.

Ve stejném roce jej však čekala zatěžkávací zkouška při bojích na Saipanu. Ten drželi Japonci a od roku 1922 byl jejich mandátním územím. Americké jednotky, které zde bojovaly, tvořily zejména 2. a 4. divize námořní pěchoty a armádní 27. pěší divize, které sváděly tuhé boje s houževnatým nepřítelem.

Součástí bojů se stal i 105. pěší pluk, jehož součástí byl i Salomon. Ten šel dobrovolně na Saipan, aby nahradil zraněného chirurga. Pro něho se jednalo zároveň o křest ohněm a první válečné nasazení. 

Na Saipanu utrpěli Američané poměrně velké ztráty, a tak měl Salomon plné ruce s ošetřováním svých spolubojovníků. Jeho prozatimní ošetřovna - stan - se záhy stal terčem japonského zájmu a brzy se to v jeho blízkosti jimi začalo hemžit. Bylo nutné se připravit na tuhý boj. Když do stanu vtrhl první Japonec, Salomon jej bez milosti zlikvidoval. Poté rychle nařídil zraněným, aby se z místa evakuovali, protože očekával další japonský nápor. V tom se skutečně nemýlil.

Do stanu pronikli v rychlém sledu další čtyři Japonci. Salomon jednoho pohotově zastřelil, druhého zabil bajonetem, bodl i třetího vetřelce a poradil si i s posledním nezvaným hostem. Salomon poté vyběhl ven, aby pomohl místo bránit. Plný adrenalinu se zmocnil těžkého kulometu Browning M1917 a začal zběsile na další přicházející Japonce pálit. Dokázal zlikvidovat 98 (!) nepřátel, než sám padl.

Když ho jeho spolubojovníci našli, byl zhroucený za kulometem, prošpikovaný kulkami. V jeho těle se našlo 76 zranění po kulkách a další, která byla způsobena bajonety. Salomon byl za svůj statečný čin vyznamenán posmrtně prestižní Medailí cti. O jejím udělení, byť in memoriam, tak nebylo pochyb.

 

Zdroj: War Is Boring, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace