Nejdražší havárie v historii US Air Force stála 1,4 miliardy dolarů

Nejdražší havárie v historii US Air Force stála 1,4 miliardy dolarů
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Ilustrační obrázek B-2
26 / 02 / 2019, 16:00

23. února 2008 se krátce po startu na Andersenově letecké základně na ostrově Guam zřítil k zemi americký superbombardér B-2 Spirit of Kansas.

Letadlo s označením # 89-0127 "Spirit of Kansas" vzlétlo z Andersenovi letecké základny spolu s dalšími třemi bombardéry na konci čtyřměsíčního rozmístění na podporu americké mise "Nepřetržitá přítomnost bombardérů v Pacifiku".

Psali jsme: Nejdražší bombardér na světě B-2 má kořeny v druhé světové válce

Oba členové posádky se úspěšně katapultovali z letadla, které o několik zlomků vteřiny dopadlo na zem a bombardér v hodnotě asi 1,4 miliardy dolarů shořel, čímž se stal údajně nejdražší nehodou v historii amerického letectva.

Vyšetřování zjistilo, že nejčastější příčinou nehody byla vlhkost v senzorech PTU, kdy po vniknutí vlhkosti senzory dodávaly špatné vstupy počítačům pro řízení letu futuristického stroje. Kombinace malé rychlosti při startu, velkého úhlu vzletu vedla k nekorigovatelnému zatáčení, vybočení a pádu drahého bombardéru.

 

Zdroj: US Air Force

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.