NORFORCE: Nejexotičtější vojenská jednotka, kterou si umíte představit

NORFORCE: Nejexotičtější vojenská jednotka, kterou si umíte představit
Autor fotografie: U.S. Department of Defense Current Photos/ Flickr.com|Popisek: NORFORCE
25 / 05 / 2024, 13:00

Na druhém konci světa existuje u nás prakticky neznámý a značně atypický vojenský útvar. Přes malý počet vojáků zajišťuje ochranu celého australského severního teritoria. Nese jméno NORFORCE.

Historie NORFORCE se začala druhou světovou válkou. Je všeobecně známé, že počátky konfliktu v Pacifiku byly pro americké a britské síly tristní. Japonský nápor na jih se podařilo zastavit až v bitvě o ostrov Guadalcanal. Severní část Austrálie je z velké části neobydlená a nepřehledná. K její ostraze nebo obraně by bylo třeba obrovské množství vojáků. Řešení se našlo v bitvě o Guadalcanal. Spojeneckým jednotkám pomáhali domorodí průvodci, kteří znali terén i způsob přežití v divočině. Je zajímavé, že domorodci většinou pomáhali bílým kolonizátorům, i když Japonci razili heslo Asie Asiatům. V praxi se však chovali jako příslušníci většiny velkých národů, kteří se cítí povoláni menším bratrům pod všemožnými hesly vládnout a pokud možno na nich vydělávat, takže byli Asiaté rovní a rovnější. To známe i v Evropě. 

V Austrálii žili původní domorodí obyvatelé na okraji společnosti. V době nejvyššího ohrožení sáhla australská vláda po posledních rezervách. Najala jako dobrovolníky 550 prospektorů, zabývajících se rýžováním zlata na severu. Ti vešli ve známost jako Jackeroos. Z nich byl zformován 2/1 North Australian Observer Unit, tedy jednotka pozorovatelů Severní Austrálie. K nim bylo najato jako průvodci a průzkumníci 59 domorodců z kmene Aboriginů. Několikačlenné hlídky pozorovatelů se pohybovaly prakticky po celém severním pobřeží Austrálie. K pohybu využívali koně, velbloudy a kánoe. Informace předávali na smluvených stanicích nebo letectvu pomocí signálů.

 

 

Nová éra NORFORCE a hrozby v Pacifiku

 

Téměř třicet let po ukončení války bylo severní pobřeží Austrálie bez vojenských jednotek. Ostrahu zajišťovalo pouze letectvo a námořnictvo operující z Port Darwin. Již ve druhé polovině sedmdesátých let však začaly narůstat problémy nejen s pašeráky ale také ilegálními lovci a rybáři pronikajícími do australských výsostných vod. V tomto období studené války také nebylo možno vyloučit infiltraci průzkumu, případně sabotážních a teroristických skupin, vyslaných nebo podporovaných tehdejším Sovětským svazem nebo jeho satelity. Austrálie byla součástí vojenského paktu ANZUS - Austrálie, N. Zéland, USA


V osmdesátých letech povážlivě vzrostla také aktivita agresivních islamistických organizací. V současné době poklesla pravděpodobnost ohrožení imperiálními ambicemi Ruska, avšak islámští teroristé představují reálné ohrožení i v Pacifiku. Do Austrálie, stejně jako do Evropy míří mezi ekonomickými uprchlíky také jedinci zapojení do teroristických nebo podobných radikálních skupin a tajných služeb. Z výše uvedených důvodů byla již v průběhu sedmdesátých let vytvářena koncepce regionálních pozorovacích sil, Regional Force Surveillance, reprezentovaná 7. samostatnou střeleckou rotou, dislokovanou v Port Darwin. Roku 1981 byla tato jednotka přejmenována na North–West Mobile Force, NORFORCE a transformována na prapor. Do znaku dostala tradiční symboly dvou zkřížených bumerangů, na nichž stojí ještěrka Agama.

Norforce

NORFORCE ve 21. století

 

NORFORCE jsou součástí Královského australského pěšího sboru. V současné době se skládají z 900 vojáků. Celkem 500 z nich tvoří domorodí Aboriginové, kteří slouží jako placení dobrovolníci 150 dnů v roce. Jejich výhodou je schopnost prakticky nepozorovaného pohybu v poušti, buši a bažinách; opatřování potravy a vody z místních zdrojů a přežití. Reálné ohrožení představují mimo pytláků a uprchlých zločinců také krokodýli a jedovatí hadi. Kmenové rady v oblasti, kde se hovoří více než 100 jazyky, účast místních mladíků v NORFORCE jednoznačně podporují. Místo poflakování, televize a hospody získají peníze, disciplínu, odborné znalosti a preference z hlediska přijetí na studium nebo do státní správy. 

Veliteli šestičlenných hlídek jsou obvykle veteráni, kteří mají za sebou i 15 let služby v NORFORCE. Ti mají místo také v kmenových radách a jsou tudíž důležitým politickým faktorem v teritoriu. Specializované technické funkce vykonávají většinou bílí Australané. Hlídky jsou tedy mnohdy smíšené. Společná služba vlasti se v praxi ukazuje jako velmi dobrá forma multikulturalismu. Důležitým faktorem je právě vztah k vlasti a zájem o její bezpečnost, a to bez ohledu na barvu pleti.

Hlavním transportním prostředkem hlídek je zesílená verze terénního vozidla Land Rover firmy Perentie. Na nich jsou také přepravovány šestimetrové nafukovací čluny Zodiac s přívěsnými motory. Výzbroj tvoří různé verze licenční (rakouské) automatické karabiny Steyr AUG s americkými granátomety M203 a odstřelovačské pušky. Bojové možnosti jsou stále zesilovány, takže NORFORCE disponují rovněž jednotkou 105 mm houfnic. V buši se hlídky pohybují pěšky a vybavení nesou pouze v batozích. Zásoby doplňují mušle, želvy a různá zvířata.

Norforce area on the map

Za nepříliš dlouhou dobu svojí existence mají NORFORCE za sebou již několik úspěchů. Jedná se například o zajetí lodi ilegálních indonézských rybářů, úspěšnou účast na mezinárodním cvičení Black Diamond, ale také na misích na Východním Timoru. Tam byly hodnoceny právě schopnosti nasazení v divoké přírodě. Úkolem NORFORCE není přímá obrana území, ale pouze průzkum a rušivé akce, případně zajištění přistání výsadkových jednotek na improvizovaných letištích. Nepočetní příslušníci NORFORCE mají na starost severní hranici Austrálie o délce 1931 km a prostor o rozloze 1,8 milionu čtverečných kilometrů v západní Austrálii a Queensladu.

Na západě navazuje na jejich operační prostor podobný útvar, zřízený roku 1985. Jedná se o Pilbara regiment, dislokovaný v síle praporu v Karratku. Zajišťuje australské území o rozloze 1,3 milionu kilometrů čtverečných od Port Hedland po Carnavon. Na východě navazuje The 51st-Battalion Far North Queensland Regiment, zformovaný koncem roku 1987, dislokovaný Cairns. Jeho historie sahá do první světové války a za druhé operoval na Nové Guineji, Šalamounových ostrovech a Bougainville. Střeží území o rozloze 640 000 kilometrů čtverečných. Všechny uvedené jednotky jsou obecně označovány jako NORFORCE, přestože tento název patří pouze centrálnímu praporu, který slouží pod heslem Ever Vigilant – vždy bdělý.

 

 

V průběhu let NORFORCE neustále vylepšovala své výcvikové metody, aby se přizpůsobila měnícím se hrozbám a zajišťovala maximální připravenost svých členů. Současný výcvikový program zahrnuje jak tradiční techniky přežití a navigace v divočině, tak i moderní bojové taktiky a technologické dovednosti. Domorodí Aboriginové předávají své znalosti o přírodě a přežití novým rekrutům, což je klíčové pro efektivní pohyb a operace v rozlehlém a nehostinném terénu severní Austrálie.

Jednou z inovací, kterou NORFORCE zavedla, je integrace pokročilých technologií, jako jsou drony a satelitní komunikace, do svých operací. Ty umožňují jednotkám lépe monitorovat rozsáhlé oblasti a rychleji reagovat na potenciální hrozby. Důraz na technologický výcvik zajišťuje, že NORFORCE je schopna plně využít moderní vybavení a zůstává krok před možnými narušiteli. Tato kombinace tradičních znalostí a moderních technologií dělá z NORFORCE jedinečnou sílu připravenou čelit jakýmkoli výzvám v 21. století.

zdroje: cove.army.gov.au, abc.net.au

 

Tagy článku

-->