Nejikoničtější fotografie 2. světové války - americká vlajka vztyčená na Iwodžimě

Nejikoničtější fotografie 2. světové války - americká vlajka vztyčená na Iwodžimě
Autor fotografie: Joe Rosenthal, Wikimedia Commons, volné dílo |Popisek: Vztyčování vlajky na Iwodžimě, fotografie Joea Rosenthala z Associated Press
23 / 02 / 2022, 10:00

Během krvavé bitvy o Iwodžimu obsadili američtí mariňáci hřeben hory Suribači, nejvyššího vrcholu ostrova a jeho nejstrategičtější pozici a vztyčili vlajku s hvězdami a pruhy.

Mariňácký fotograf Louis Lowery byl s nimi a událost zaznamenal. Američané bojující o kontrolu nad svahy Suribachi jásali nad vztyčením své vlajky a o několik hodin později zamířili na hřeben další mariňáci s ještě větší vlajkou. Joe Rosenthal, fotograf agentury Associated Press, je potkal po cestě a zaznamenal vztyčení druhé vlajky. Rosenthal pořídil tři fotografie na vrcholu Suribači. První, která ukazovala pět mariňáků a jednoho námořníka, jak se snaží vztyčit těžkou vlajkovou tyč, se stala nejvíce reprodukovanou fotografií v historii a získala mu Pulitzerovu cenu.

O tom, že snímek nebyl umělou scénou, svědčí doprovodné videozáznamy. Z dalších dvou fotografií, které udělal, byla druhá podobná první, ale méně působivá, a třetí byl skupinový snímek 18 mariňáků, kteří se usmívali a mávali do fotoaparátu. Mnoho z těchto mužů, včetně tří mariňáků viděných vztyčovat vlajku na slavné fotografii bylo zabito ještě před koncem bitvy o Iwodžimu koncem března.

Počátkem roku 1945 se americké vojenské velení snažilo získat kontrolu nad ostrovem Iwodžma v předstihu před plánovaným vzdušným tažením proti japonským domovským ostrovům. Iwodžima, malý sopečný ostrov ležící v Pacifiku asi 700 mil jihovýchodně od Japonska, měl být základnou pro stíhací letadla a místem nouzového přistání pro bombardéry. 19. února 1945, po třech dnech těžkého námořního a leteckého bombardování, vtrhla na nehostinné břehy Iwodžimy první vlna americké námořní pěchoty.

Japonská posádka na ostrově čítala 22 000 silně vyzbrojených mužů schovaných za mohutným systémem opevnění. Jejich velitel, generál Tadamiči Kuribajaši očekával spojeneckou invazi měsíce a využil čas moudře k vybudování složitého a smrtícího systému podzemních tunelů, opevnění a dělostřelectva, které odolalo počátečnímu spojeneckému bombardování. K večeru prvního dne se navzdory nepřetržité palbě z minometů podařilo 30 000 amerických mariňáků pod velením generála Hollanda Smithe vybudovat pevné předmostí.

Během několika příštích dnů mariňáci postupovali palec po palci pod těžkou palbou japonského dělostřelectva a trpěli sebevražednými útoky japonské pěchoty. Mnoho japonských obránců nikdy na povrch ostrova, který se změnil v peklo, nevylezlo. Zůstali v podzemí dokud nebyli rozdrceni granáty, raketami nebo spáleni plamenometem.

Zatímco japonské letouny kamikadze útočily na spojeneckou flotilu u Iwodžimy, mariňáci na ostrově pokračovali ve svém krvavém postupu přes ostrov i přes Kuribajašiho smrtící obranu. 23. února byl dobyt hřeben 550 stop vysoké hory Suribači a další den byly svahy vyhaslé sopky zajištěny.

Do 3. března ovládly americké síly všechna tři letiště na ostrově a 26. března byli zlikvidováni poslední japonští obránci na Iwodžimě. Pouze 200 z původních 22 000 japonských obránců bylo zajato živých. Na Iwodžimě zemřelo více než 6 000 Američanů a asi 17 000 bylo zraněno.

Zdroj: History.com, War History Online

 

Tagy článku