Nejlepší noční stíhací pilot Luftwaffe – k zemi poslal 5 bombardérů RAF během 14 minut

Nejlepší noční stíhací pilot Luftwaffe – k zemi poslal 5 bombardérů RAF během 14 minut
Autor fotografie: Bundesarchiv Bild / Jakobsen [Jacobsen] / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0|Popisek: Heinz-Wolfgang Schnaufer v Messerschmittu bf 110
04 / 09 / 2022, 10:00

Pilot Luftwaffe Heinz-Wolfgang Schnaufer byl specialistou na noční létání a stal se jedním z četných německých leteckých es druhé světové války.

Heinz-Wolfgang Schnaufer se narodil v Calw 16. února 1923. Byl vynikající student a nakonec se zapsal do National Political Institutes of Education (NAPOLA). Tyto školy otevřela německá vláda, aby připravila mladé muže na život vojenského, politického a administrativního vedení.

                                                           Heinz-Wolfgang Schaufner

                                                    Heinz-Wolfgang Schnaufer (Foto: volné dílo)

 

Během školy začal Schnaufer trénovat na kluzáku a získal B-licenci, protože jeho touhou bylo stát se pilotem. Promoval v roce 1939 s vyznamenáním, každý rok byl na špičce své třídy. Po ukončení školy Schnaufer složil přijímací zkoušky do důstojnické školy. Vstoupil do Luftwaffe a zanedlouho prošel základním vojenským výcvikem.

Vzhledem k tomu, že Německo již bylo ve válce, Heinz-Wolfgang Schnaufer rychle trénoval na řadě různých letadel, mimo jiné na Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz, Junkers W 34, Heinkel He 72 Kadett a Gotha Go 145. Okamžitě bylo jasné, že je nadějným pilotem a brzy dostal povolení létat ve vícemotorových letadlech.

V dubnu 1941 byl Schnaufer povýšen do hodnosti Leutnant a po dokončení školy byl spárován s radistou Friedrichem „Fritzem“ Rumpelhardtem a duo bylo posláno do Nachtjagdschule - výcvikové školy, která se specializovala na noční létání.

Svého prvního vzdušného vítězství dosáhl v červnu 1942, kdy sestřelil britský Handley Page Halifax nad Belgií. Do konce roku sestřelil dalších šest, včetně jednoho letounu Armstrong Whitworth AW38 Whitley a dvou Vickers Wellington během za jedné hodiny a něco málo přes v srpnu 1942.

Následující rok zaznamenal pro Heinze větší úspěch, protože byl povýšen na hodnost Oberleutnanta poté, co sestřelil 14-17 nepřátelských letadel, dva bombardéry Halifax a jeden Avro Lancaster. Jak jeho úspěchy pokračovaly, pokračovalo i jeho povyšování. V březnu 1944 byl jmenován Gruppenkommandeurem IV Gruppe z NJG 1 (IV./NJG 1).

Schnaufer se stal esem během jednoho dne poprvé v květnu 1944, když sestřelil pět bombardérů Royal Air Force v rozmezí 14 minut. Další měsíc, po dosažení 84. vítězství byl vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými listy.

Heinz-Wolfgang Schnaufer pokračoval v nočních vítězstvích a vysloužil si přezdívku „Strašidlo svatého Tronda“. Přezdívka odkazovala na belgickou oblast, kde byl on a jeho muži umístěni. Jeho největší úspěch přišel, když získal své druhé ocenění eso během jednoho dne tím, že sundal devět Lancasterů v průběhu jediného dne. Celkově zakončil 2. světovou válku se 121 vítězstvími během pouhých 164 bojových misí, většinu z nich proti Britům.

Schnaufer byl vzat Brity do zajetí v květnu 1945. Byl vyslýchán týmem, který se většinou zajímal o to, zda k jeho úspěchu v létání přispěly amfetaminy, protože německý Wehrmacht byl známý tím, že takové stimulanty používal. Poté, co dostal záškrt a spálu, byl Schnaufer poslán do nemocnice a nakonec propuštěn.

Heinz-Wolfgang Schnaufer se vrátil do města Calw, kde vedl rodinný podnik s vínem, který byl během války uzavřen. Přestavěl firmu od nuly a brzy zaznamenal úspěch.

V roce 1950 bývalý letec odcestoval do Francie na nákup vína. Vůz, který řídil, se tam srazil s kamionem převážejícím prázdné lahve s plynem. Schnaufer utrpěl při nehodě zlomeninu lebky, nikdy už nenabyl vědomí a o dva dny později zemřel.

Zdroj: warhistoryonline.com

 

Tagy článku