Nejlepší obchod historie - 18. října 1867 USA získávají Aljašku od Ruska

Nejlepší obchod historie - 18. října 1867 USA získávají Aljašku od Ruska
Autor: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Aljaška
18 / 10 / 2020, 12:30

18. října 1867 USA formálně převzaly Aljašku poté, co koupily území od Ruska za 7,2 milionu dolarů, což je méně než dva centy za akr! Nákup Aljašky představoval zisk 586 412 čtverečních mil, což je zhruba dvojnásobek velikosti Texasu, koupi prosadil William Henry Seward, ministr zahraničí za prezidenta Andrewa Johnsona.

Rusko chtělo prodat své území na Aljašce, které bylo odlehlé, řídce osídlené a obtížně se hájilo USA, spíše než riskovat, že o něj přijde v boji s rivalem, jako je Velká Británie. Aljaška neměla pro Rusko oslabené prohrou v Krymské válce z roku 1856 význam a snažilo se tedy oblasti, kterou nemohlo ovládat, zbavit už před občanskou válkou v USA, která ale vše posunula.

Jednání mezi Sewardem a ruským diplomatem v USA, Eduardem de Stoecklem začala v březnu 1867.

Americká veřejnost rozhodně z nákupu této odlehlé země nadšená nebyla, a zemi z jejich pohledů neúrodné a bezcenné dala hanlivá jména jako „Sewardovo šílenství“ nebo „Johnsonova zahrada polárního medvěda“. Nevraživost vůči nákupu mohla být vedlejším produktem neoblíbenosti prezidenta Johnsona. Jako 17. americký prezident Johnson bojoval v Kongresu s radikálními republikány kvůli politice obnovy po občanské válce. Byl obžalován v roce 1868 a později osvobozen. Kongres nicméně dohodu o nákupu Aljašky nakonec ratifikoval, ale až poté, co jeho členy Eduard de Stoeckel uplatil přibližně 160 000 dolary. Rozhodně na tom ale ruský diplomat netratil. Úplatek vyúčtoval, a navíc dostal od vděčného ruského cara Alexandra II. za prodej země doživotní rentu.

Veřejné mínění o nákupu se změnilo poté, když bylo roku 1896 objeveno zlato na přítoku aljašské řeky Klondike, což vyvolalo zlatou horečku. Aljaška se stala 49. státem USA 3. ledna 1959 a je známý hlavně pro své obrovské přírodní zdroje. Nakonec více než 25% americké ropy pochází právě z Aljašky.

Název Aljaška je odvozen od aleutského slova alyeska, což znamená „velká země“. Aljaška má dva oficiální státní svátky, které si připomínají její počátky. Den Sewardů, slavený poslední pondělí v březnu oslavuje datum 30. března 1867, kdy došlo k podepisu smlouvy mezi USA a Ruskem, a Den Aljašky každého 18. října, označující výročí formálního převodu půdy.

USA udělaly koupí Aljašky obchod století a Rusko naopak obrovskou chybu. Nemocné ruské impérium by ale stejně oblast před svými konkurenty neuhájilo a o Aljašku by patrně přišlo tak jako tak.

Každopádně „výhodný prodej“ leží Rusům v žaludku dodnes a na webu naleznete mnoho spikleneckých teorií o neplatnosti smlouvy a možném návratu Aljašky Rusku… Ale kdo by chtěl dobrovolně do Ruska že?

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace