Nejrozsáhlejší útok krokodýlů v dějinách okusila japonská jednotka. Ústup přes mangrovníky doprovázely výkřiky a střelba

Nejrozsáhlejší útok krokodýlů v dějinách okusila japonská jednotka. Ústup přes mangrovníky doprovázely výkřiky a střelba
Autor: CC BY-SA 3.0|Popisek: Krokodýl mořský
03 / 05 / 2020, 16:00

21. ledna 1945 se na ostrově Ramree u pobřeží Barmy vylodily v rámci operace s krycím jménem Matador indické a britské jednotky. Ostrov byl od počátku roku 1942 okupován Japonci, a spojenci zde zamýšleli postavit letecké základny, z nichž by mohli účinně podporovat tažení na pevnině. Během tažení se část japonské posádky ostrova rozhodla řešit svou nevýhodnou taktickou situaci ústupem přes mangrovové bažiny. A za toto své rozhodnutí Japonci draze zaplatili.

Na ostrově Ramree byl posádkou 121. pěší pluk plukovníka Kaniči Nagazawy, součást 54. pěší divize, podporovaný odřady dělostřelectva a ženijního vojska. Útokem na ostrov byla pověřena 26. indická pěší divize generálmajora Chamberse. Souběžně Královská námořní pěchota ze 3. brigády Commandos obsadí sousední ostrov Cheduba, kde ovšem japonská posádka, jak se ukáže, nebyla.

K podpoře vylodění shromáždilo Královské námořnictvo značnou sílu v čele s bitevní lodí HMS Queen Elisabeth, jež poskytovala spolu s lehkým křižníkem HMS Phoebe vyloďujícím se jednotkám mohutnou palebnou podporu. Ze vzduchu na japonské pozice útočily letouny z doprovodné letadlové lodi HMS Ameer, těžké bombardéry Liberator, střední Mitchell a výkonné americké stíhací-bombardovací Thunderbolty 224. skupiny Královského letectva. Stíhačky námořního letectva také odrazily útok osmnácti japonských letounů.

Vylodění proběhlo bez větších potíží a s vážnějším odporem Japonců se spojenecké síly setkaly až týden později u města Yanbauk Chaung, a ve směru na města Sane a později především hlavní město Ramree. Nevyužití elitní námořní pěšáci byli na obsazeném ostrově Cheduba vystřídáni a přepraveni na Ramree a vyloděni v boku japonských obranných pozic. To již bylo na obránce příliš. Měli tři možnosti: zůstat v pozicích a zemřít, vzdát se, nebo se pokusit o ústup a spojit se s japonskými silami na druhé straně ostrova. Rozhodli se pro třetí variantu a zrodila se jedna z děsuplných legend druhé světové války.

Mezi obrannými pozicemi a cílem pochodu devíti stovek ustupujících japonských vojáků 2. praporu 121. pluku bylo 16 kilometrů mangrovových bažin. Pro člověka peklo na zemi nabízející pestrou paletu způsobů smrti. Tůně, těžké bahno, říčky, obtížně prostupná vegetace. Mračna komárů a tropické choroby, jejichž byli přenašeči. Jedovatí hadi. Štíři, pavouci. A kromě nich jsou tato nehostinná místa domovem druhu Crocodylus porosus, krokodýla mořského, největšího plaza na světě, dokonalého predátora, který dosahuje délky až přes šest metrů a váží kolem jedné tuny. Na kořist útočí z vody, překvapivě, bleskurychle.

                                                                          Video: youtube

Cestu nehostinnou bažinou úspěšně zdolala asi polovina japonských vojáků. Ostatně část z původního počtu devíti set již byla zraněná nebo nemocná a jejich šance zvládnout mimořádně vyčerpávající přesun byly mizivé i bez nástrah, které jim prostředí nabídlo. Britové jejich ústup džunglí sledovali z lodí plujících podél pobřeží. A slyšeli, že nešlo o procházku růžovou zahradou. Náhodné výstřely během noci i křik obětí krokodýlů, nebo spíš vyděšených spolubojovníků těchto obětí, kteří měli, zatím, štěstí.

Legenda o čtyřech stovkách Japonců sežraných krokodýly je však jen legendou. Velká většina vojáků přesun nezvládla z mnoha dalších příčin, v důsledku vyčerpání, dehydratace, nemocí, zranění. Nicméně i krokodýl mořský si své mýto vybral. Asi pět stovek vojáků se dostalo do japonských pozic za bažinou. Dvacet z těch, kteří se otočili nebo zabloudili, bylo zajato Brity - a ti byli prvními, kdo vypověděli, s čím se v bažinách setkali.

Obrana města Ramree byla odhodlaná, ale početní i technické převaze spojenců nemohla vzdorovat dlouho. Organizovaný japonský odpor na ostrově skončil 17. února. Obsazení ostrova mělo velký význam pro operaci Dracula, jejímž cílem bylo barmské hlavní město Rangún.

Přes nejistotu ohledně skutečného počtu obětí krokodýlů se patrně v mangrovové bažině na ostrově Ramree odehrál útok krokodýlů na člověka, který je byť odhadovanými důsledky nejhorším v dějinách.

 

Zdroj: wikipedia; Mark Felton, Japanese Army vs. Killer Crocodiles 1945 (youtube)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace