Legenda třídy Iowa - nejrychlejší bitevní loď světa jela 6 hodin rychlostí přes 65 km/h

Legenda třídy Iowa - nejrychlejší bitevní loď světa jela 6 hodin rychlostí přes 65 km/h
Autor: Public Domain, Official U.S. Navy Photograph, from the the Department of Defense Still Media Collection|Popisek: USS New Jersey (BB-62)
04 / 03 / 2021, 10:00

USA si již za 2. světové války uvědomovaly význam letadlových lodí, a jejich ochrany. Proto vznikla poslední třída amerických bitevních lodí, legendární Iowa. Lodě s výtlakem téměř 60 000 tun a délkou 270 metrů byly určené právě pro ochranu rychlých letadlových lodí, se kterými měly udržet na moři krok.

Druhá jednotka této třídy jménem USS New Jersey (BB-62) sklouzla na vodu 7. prosince 1942 a do války se zapojila v květnu 1943. Spolu se svou sestřičkou USS Iowa zaútočila v únoru 1944 na japonskou základnu na atolu Truk. Dobývala Mariánské souostroví, účastnila se bitev o Filipínské moře a bitvy v zálivu Leyte. V roce 1945 ostřelovala ostrov Iwodžima a souostroví Rjúkjú. 

BB-62 bojovala i v Korejské válce v letech 1950-1953, kde poskytovala palebnou podporu a útočila na severokorejské pobřeží, a ničila bunkry, pobřežní děla a úkryty v jeskyních.

Po skončení války byla s americkou 6. flotilou ve Středozemí. V roce 1957 byla zakonzervována a reaktivována v roce 1968, kdy byla poslána do vietnamské války. Stala se také jedinou aktivní bitevní lodí té doby.

A právě během zkušební plavby dosáhla loď o výkonu 212 000 koní rekordní rychlosti 35,2 uzlu, tedy 65,2 km/h a tuto přímo brutální rychlost udržela po dobu 6 hodin! Aby tohle nebylo málo, v rámci testování přešla loď na plný zpětný tah. Lodi trvalo ještě další skoro 4 kilometry, než se z této rychlosti zastavila.

Loď s největším počtem vyznamenání v historii USA se po roce válčení, kdy vystřelila 5 688 granátů hlavní ráže, a zlikvidovala desítky bunkrů a lodí komunistického Severního Vietnamu, vrátila opět do rezervy.

Poslední bojový návrat se odehrál až s nástupem prezidenta Ronalda Reagana, který hodla uzbrojit východní říši zla a lodě třídy Iowa byly včetně BB-62 v roce 1982 přezbrojeny a byla jim doplněna raketová výzbroj v rámci akce 600 lodí pro Ameriku.

BB-62 si vypálila z děl ráže 406mm během krize v Libanonu v letech 1983-1984 a postavena mimo aktivní službu byla až v roce 1991. Od roku 2000 kotví tahle legenda ve Filadelfii jako muzejní loď. 

Zdroj: US Navy

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace