Popisek: Titanic
Přesně před 107 lety, 15. 4. 1912, po druhé hodině po půlnoci, zmizelo pod ledovým Atlantikem největší plavidlo své doby, chlouba tehdejší námořní techniky, Titanic. Při katastrofě zahynulo i vinou nedostatečného počtu záchranných člunů kolem 1 500 pasažérů, zhruba 700 se jich zachránilo.
Titanic ztroskotal na své vůbec první plavbě ze Southamptonu do New Yorku a byl součástí soupeření dvou velkých rejdařských společností - White Star Line a Cunard Line. Titanic měl ještě dvě sesterské lodě - Olympic, spuštěný na vodu v květnu 1911 a Britannic, jehož pouť skončila rovněž na dně oceánu v prosinci 1916.
psali jsme: ,,Titanic v roce 1912 byl největší a nejluxusnější, my chceme být s novým plavidlem nejmodernější," říká podnikatel Ondřej Vrkoč
Titanic vyplul 10. dubna 1912 kolem 12:00 z přístavu Southampton a nic nenasvědčovalo tomu, že za několik dní dojde k tehdy největší námořní katastrofě. Titanic nabral ve francouzském Cherbourgu další pasažéry a měl namířeno k břehům Irska. 11. dubna absolvoval Titanic zastávku v irském přístavu Queenstown. Nalodili se zde poslední cestující a parník vyplul směrem k New Yorku, který byl cílem a zároveň snem mnoha cestujících, kteří tu chtěli začít nový život.
Plavba pokračovala dál poklidně, třetí den cesty se však začaly objevovat zprávy o ledovém poli přicházející rádiodepešemi z parníku Touraine. Tyto zprávy sice vzal kapitán Edward J. Smith na vědomí, ale nevěnoval jim náležitou pozornost. Ledovec se však nekonec Titaniku stal osudným.
14. dubna krátce před půlnocí zpozorovala hlídka ledovec tyčící se ve směru plavby lodi. 1. důstojník William McMaster Murdoch okažmitě nařídil zastavit motory a kormidelníkovi Robertu Hichensovi zavelel ,,docela vpravo", což v praxi znamenalo stočit záď doprava a příď doleva. Jak se později ukázalo, tyto příkazy byly pro Titanic fatální, protože kdyby teoreticky narazil přídí do ledovce, podle mnoha expertů by se nakonec nepotopil. Na druhou stranu Murdoch jednal v kritický okamžik instinktivně a chtěl se za každou cenu vyhnout kolizi s ledovcem. Zde sehrálo negativní roli i kormidlo Titaniku, které bylo malé s omezenou manévrovací schopností. Výsledkem tak byla srážka s ledovcem, který způsobil Titaniku na pravoboku trhlinu o délce šesti komor. V tu chvíli byl osud největší a nejluxusnější lodi zpečetěn. Zbývalo mu jen asi dvě hodiny života, o čemž informoval kapitána Smithe konstruktér Titaniku Thomas Andrews.
Oznámení o zkáze Titaniku přinesly mimo jiné i The New York Times
Krátce po nárazu byla informována posádka a ženám s dětmi bylo nařízeno, aby nastoupili do člunů. Těch však bylo jen 20, což zdaleka nepostačovalo na záchranu všech. Stovky pasažérů tak byly odsouzeno k smrti v ledovém Atlantiku. Voda se rychle rozlévala lodí a zaplavovala vodotěsné komory, jejichž přepážky sice byly narychlo uzavřeny, ale voda se přes ně přelila. Titanic se začal naklánět přídí do vody, záď začala stoupat vzhůru. Tlak vody, který se šířil i do zadní části lodi, nemohl Titanic vydržet a došlo k jeho roztržení na dvě části. Příď se rychle potopila, ale záď zůstala ještě na hladině, aby se za několik okamžiků potopila také. Po druhé hodině ranní již na hladině nebylo po Titaniku ani stopy.
psali jsme: ,,Záchranná mise" slavného režiséra: Chce vrátit 5 500 vyzvednutých předmětů z Titaniku do Belfastu
Katastrofa si vyžádala kolem 1500 mrtvých z celkového počtu 2 200 cestujících. Následky katastrofy však nemusely být zdaleka tak fatální, kdyby na Titaniku bylo dostatečné množství záchranných člunů. Přeživší zachránil parník nakonec Carpathia, který narychlo k místě zkázy připlul. Mýtus o nepotopitelné lodi však padl hned při panenské plavbě Titaniku.
Vrak objevil až v roce 1985 po jiných neúspěšných expedicích Robert Ballard. V roce 1996 se k Titaniku rovněž ponořil i režisér James Cameron, který natočil i stejnojmenný nejvýdělečnější film své doby.
Zdroj: history.com