Nejvíce vyznamenaný estonský voják, kterého zlákala uniforma Wehrmachtu. Po válce Alfons Rebane vyměnil německý kabát za britský

Nejvíce vyznamenaný estonský voják, kterého zlákala uniforma Wehrmachtu. Po válce Alfons Rebane vyměnil německý kabát za britský
Autor: Wikimedia Commons|Popisek: Alfons Rebane
30 / 06 / 2020, 16:00

Estonec Alfons Rebane patřil k v dějinách k jedněm k nejvíce vyznamenaným vojákům. Rebana zlákal později německý Wehrmacht, jehož řady rozšířil. Nicméně po skončení druhé světové války vyměnil uniformu za britskou.

Rebane se narodil v roce 1908 ve městě Valga v jižním Estonsku. Od mládí jej lákala armáda a po absolvování vysokoškolských studií v Tartu vstoupil ve dvacátých letech do armádních řad. Sloužil například na přelomu 20. a 30. let v obrněném vlaku Captain Irv jako druhý poručík. Rebane se oženil v roce 1931 s Agnií Soometsovou, měli spolu dceru, která však brzy zemřela.

V roce 1933 je pak Rebane povýšen do hodnosti prvního poručíka a jeho armádní kariéra začala stoupat. V roce 1940 v již propuknuvší válce velel posádce města Lihula. Ve stejném roce vpadla sovětská vojska do Pobaltí a začala okupace Litvy, Lotyšska a také Estonska. Rebane byl nucen opustit armádu a poté, co začaly masové deportace Estonců, zatýkání a popravy čelných představitelů estonské armády, založil v touze po odplatě protisovětskou partyzánskou skupinu.

Když však do Pobaltí pronikly o rok později nacisté, rozhodl se Rebane vstoupit do Wehrmachtu, kde jej čekala ,,zářná" vojenská kariéra. Stal se totiž posléze nejoceňovanějším estonským vojákem ve Wehrmachtu. Velel 658. dobrovolnickému estonskému praporu v hodnosti majora, po jeho rozpuštění vstoupil do 2. estonské granátnické divize SS, stal se SS-Standartenführerem. Němci jeho služby ocenili, když mu byl udělen Rytířský kříž a dokonce i Dubové ratolesti. Rebane se tak stal jedním ze dvou neněmeckých vojáků, kterým bylo toto vyznamenání uděleno, tak si jej nacisté považovali.

V roce 1945, kdy vrcholila agónie Německa, se podařilo Rebanemu vzdát se západním spojencům a tím si zachránit život. Západní spojenci, respektive Britové, jej pak ,,náležitě" vytěžili, protože bývalý přední estonský SS-man se stal spolupracovníkem tajné služby MI6, kdy se stalo jeho polem působnosti právě Estonsko. Rebane hrál klíčovou roli například v účasti v ozbrojeném odporu proti sovětské vládě v Estonsku a ostatních pobaltských státech.

V roce 1961 jeho kariéra v MI6 skončila a Rebane se přesunul do Německa, kde žil až do své smrti v roce 1976. V necelých 68 letech tak skončil pozoruhodný osud člověka, jehož služeb využívali dříve váleční nepřátelé - Německo a Velká Británie.

 

Zdroj: eestleegion.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace