Nele Kapp - Němka, která Spojencům zachránila Den D

Nele Kapp - Němka, která Spojencům zachránila Den D
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Ilustrační fotografie
15 / 04 / 2021, 16:30

Nele Kapp pracovala na německém velvyslanectví v Ankaře, ale špehovala nenáviděný nacistický režim pro Spojence. Její pomoc k odhalení ,,krtka" na britském velvyslanectví pomohl Spojencům vyhrát válku.

Byla to už prakticky konečná fáze druhé světové války. Z turecké Ankary odjížděl vlak a na poslední chvíli do něj nastoupil americký pár. Ale pár to nebyl, muž byl agentem Úřadu strategických služeb (OSS) a žena byla Němka. Co dělala Němka s agentem OSS v tureckém vlaku?

Turecko bylo během války neutrální a nashromáždilo obrovské zásoby zlata díky spolupráci s oběma stranami. Velká Británie i Německo měly své ambasády v tureckém hlavním městě Ankara, která se brzy stala semeništěm špionážních aktivit.

Německé velvyslanectví mělo v kanceláři britského velvyslance ,,krtka". Jmenoval se Elyesa Bazna a Němci mu říkali Cicero. Bazna byl řidičem sira Hughe Knatchbull-Hugessena, britského velvyslance v Turecku. Knatchbull-Hugessen měl ve zvyku brát důvěrné dokumenty z velvyslanectví domů a pracoval v noci. Bazna měla přístup do čítárny velvyslance, kde fotografoval tajné dokumenty a pak je předával Němcům, za což mu Němci štědře platili falešnými britskými librami. Bazna předal Němcům stovky fotokopií dokumentů, které obsahovaly informace o britské politice na Středním východě, o snaze dostat Turecko do tábora Spojenců, informace týkající se konference v Teheránu a otevření druhé fronty v Evropě. O vylodění Spojenců v Normandii měl ale k dispozici jen vágní informace.

Nele Kapp se narodila v Německu, pracovala jako zdravotní sestra ve Stuttgartu, a protože její otec byl na diplomatické misi, dostala práci na německém velvyslanectví v Ankaře. Nele nenáviděla nacistickou vládu a chtěla s tím něco udělat. Kontaktovala velvyslanectví USA v Ankaře a nabídla, že bude pro Spojence špehovat. Ambasáda USA nabídku přijala a začala z německé ambasády získávat důvěrné informace.

Nele zjistila, že se na německou ambasádu dostávají britské vládní dokumenty a informovala velvyslanectví USA, že na britském velvyslanectví je krtek. OSS předala tyto informace britské rozvědce, která se pokusila Baznu uvěznit, ten ale unikl.

Nele věděla, že její dny jsou sečteny, a požádala velvyslanectví USA, aby ji dostalo do USA. OSS vypracovala plán jejího útěku. Nele šla na večírek s několika sekretářkami amerického velvyslanectví a zpět se již nevrátila. Vlasy jí obarvili načerno a OSS jí dala novou identitu. Následujícího dne skupina pánů navštívila byt a doprovodila dámy na večírek. Mezi nimi byla i Nele, kterou vyzvedl agent OSS a odjeli spolu na ankarské nádraží.

Vlak měl dvě části, z nichž jedna mířila do Istanbulu a druhá do Sýrie. Nela a agent OSS nastoupili do první části a poté se v další stanici přesunuli do druhé části vlaku. Agent OSS podplatil vlakvedoucího a řekl, že jsou dobrodružném líbánkovém výletu. Vystoupili z vlaku na další stanici a šli do nedaleké stanice britského Královského letectva (RAF). Odtud byla Nele letecky převezena do Káhiry a poté do USA.

Britská špionáž označila Baznu jako nejznámějšího špiona Osy, který téměř odhalil místo přistání v Den D Němcům. Díky Nele a jejím informacím ale Bazna nedotáhl svou akci do konce a Nela tak zachránila spoustu životů a ovlivnila výsledek války.

 

Zdroj: Medium.com, haberturk.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace