foto: Wikimedia Commons, volné dílo/ruské jednotky před pevností Osowiec
Ruská pevnost Osowiec zažila během první světové války těžkou zkoušku, když se ji snažily dobýt německé jednotky. Rusové však pevnost ubránili a přispěla k tomu i jedna neuvěřitelná skutečnost.
Je to zcela jistě zapamatováníhodná bitva. Od září 1914 Němci intenzivně útočili na ruskou pevnost, kterou se snažili obsadit, nicméně Rusové zde svedli nesmírně statečný boj, když se dokázali bránit skoro rok německé přesile. Pevnost Osowiec byla zbudována v 19. století a dnes se nachází na severovýchodě Polska. Byla zároveň strategickým stanovištěm pro ruské vojáky.
Psali jsme
Osudy německých druhoválečných lodí, jako byla obrněná či ”kapesní” bitevní loď Admiral Graf Spee nebo bitevní lodě Gneisenau a Scharnhorst, jsou…
Tuto skutečnost si dobře uvědomovali Němci, kteří v září 1914 provedli mohutný útok na Osowiec v domnění, že se Rusové rychle vzdají a oni lehce pevnost obsadí. Jenže realita vypadala poněkud odlišně. Německé dělostřelectvo podnikalo 6 dní prakticky nepřetržitě silný útok, který měl zlomit morálku Rusů. Nicméně obrancům se podařilo vytrvat a odrazit tuto intenzivní zteč.
Němci tak do pole postavili ještě silnější kalibr - supertěžký moždíř ráže 42 cm přezdívaný ,,Tlustá Berta", který vznikl těsně před první světovou válkou v Kruppových závodech v Essenu. Moždíř budící respekt měl Němcům zajistit rychlou kapitulaci ruské posádky obléhané pevnosti. Ta byla sice těžce poškozena, ale nápor ,,Tlusté Berty" k překvapení všech vydržela.
Definitivní ,,pořádek" měl zjednat v červenci 1915 polní maršál Paul von Hindenburg, který si připsal později řadu důležitých vítězství a rozhodlo se o nové ofenzivě, jejíž součástí byly i jiné prostředky boje. Těmi měly být útoky chemickými zbraněmi. V srpnu 1915 tak byla pevnost zasypána granáty naplněnými kombinací chloru a bromu. Útok jedovatým plynem Rusové vůbec nečekali a nebyli na něj ani patřičně vybaveni.
Proto jejich ztráty byly v daný moment vysoké a z pevnosti se začal linout zelený kouř, který měl signalizovat konečné německé vítězství. A skutečně to tak vypadalo, totiž, že už je definitivně hotovo. V důsledku německých útoků podpořených použitím chemických zbraní přišlo v pevnosti o život více než 1 600 vojáků.
Když Němci chtěli zkontrolovat, zda byla konečně po dlouhých 11 měsících posádka poražena a pevnost pokořena, utrpěli šok. Ti, kdo přežili chemický útok, totiž vstali, a i když byli těžce popáleni a obvázáni, vyrazili do posledního protiútoku. Asi šedesátka ruských vojáků začala střílet na překvapené Němce, kterých se zmocnila panika, protože viděli dosud nespatřené - ruské vojáky s nazelenalou kůží, kteří vykášlávali krev, přesto odhodlaně připravené k protiofenzivě. Rusové svedli statečné boje na strategicky důležitém Rudském mostě. Když Němci viděli, kdo se proti nim řítí, dali se raději na rychlý úprk.
Rusové tak dokázali prakticky nemožné - odolávali skoro jeden rok mnohočetné přesile a nakonec Osowiec i uhájili. 18. srpna 1915 bylo nařízeno pevnost vyklidit a část zbourat, protože další obrana neměla v dané situaci, kdy došlo k německému průlomu fronty v Haliči, smysl. Němci pak Osowiec obsadili už za jiných podmínek 25. srpna 1915.
Zdroj: We Are The Mighty
Tagy