Němci si měli chemický útok rozmyslet. Z těžce zkoušené ruské pevnosti je vyhnali znetvoření obránci

Němci si měli chemický útok rozmyslet. Z těžce zkoušené ruské pevnosti je vyhnali znetvoření obránci
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: ruské jednotky před pevností Osowiec
25 / 11 / 2021, 16:30

Ruská pevnost Osowiec zažila během první světové války těžkou zkoušku, když se ji snažily dobýt německé jednotky. Rusové však pevnost ubránili a přispěla k tomu i jedna neuvěřitelná skutečnost.

Je to zcela jistě zapamatováníhodná bitva. Od září 1914 Němci intenzivně útočili na ruskou pevnost, kterou se snažili obsadit, nicméně Rusové zde svedli nesmírně statečný boj, když se dokázali bránit skoro rok německé přesile. Pevnost Osowiec byla zbudována v 19. století a dnes se nachází na severovýchodě Polska. Byla zároveň strategickým stanovištěm pro ruské vojáky.

Tuto skutečnost si dobře uvědomovali Němci, kteří v září 1914 provedli mohutný útok na Osowiec v domnění, že se Rusové rychle vzdají a oni lehce pevnost obsadí. Jenže realita vypadala poněkud odlišně. Německé dělostřelectvo podnikalo 6 dní prakticky nepřetržitě silný útok, který měl zlomit morálku Rusů. Nicméně obrancům se podařilo vytrvat a odrazit tuto intenzivní zteč.

Němci tak do pole postavili ještě silnější kalibr - supertěžký moždíř ráže 42 cm přezdívaný ,,Tlustá Berta", který vznikl těsně před první světovou válkou v Kruppových závodech v Essenu. Moždíř budící respekt měl Němcům zajistit rychlou kapitulaci ruské posádky obléhané pevnosti. Ta byla sice těžce poškozena, ale nápor ,,Tlusté Berty" k překvapení všech vydržela.

Definitivní ,,pořádek" měl zjednat v červenci 1915 polní maršál Paul von Hindenburg, který si připsal později řadu důležitých vítězství a rozhodlo se o nové ofenzivě, jejíž součástí byly i jiné prostředky boje. Těmi měly být útoky chemickými zbraněmi. V srpnu 1915 tak byla pevnost zasypána granáty naplněnými kombinací chloru a bromu. Útok jedovatým plynem Rusové vůbec nečekali a nebyli na něj ani patřičně vybaveni. 

Proto jejich ztráty byly v daný moment vysoké a z pevnosti se začal linout zelený kouř, který měl signalizovat konečné německé vítězství. A skutečně to tak vypadalo, totiž, že už je definitivně hotovo. V důsledku německých útoků podpořených použitím chemických zbraní přišlo v pevnosti o život více než 1 600 vojáků.

Když Němci chtěli zkontrolovat, zda byla konečně po dlouhých 11 měsících posádka poražena a pevnost pokořena, utrpěli šok. Ti, kdo přežili chemický útok, totiž vstali, a i když byli těžce popáleni a obvázáni, vyrazili do posledního protiútoku. Asi šedesátka ruských vojáků začala střílet na překvapené Němce, kterých se zmocnila panika, protože viděli dosud nespatřené - ruské vojáky s nazelenalou kůží, kteří vykášlávali krev, přesto odhodlaně připravené k protiofenzivě. Rusové svedli statečné boje na strategicky důležitém Rudském mostě. Když Němci viděli, kdo se proti nim řítí, dali se raději na rychlý úprk.

Rusové tak dokázali prakticky nemožné - odolávali skoro jeden rok mnohočetné přesile a nakonec Osowiec i uhájili. 18. srpna 1915 bylo nařízeno pevnost vyklidit a část zbourat, protože další obrana neměla v dané situaci, kdy došlo k německému průlomu fronty v Haliči, smysl. Němci pak Osowiec obsadili už za jiných podmínek 25. srpna 1915. 

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace