Německé ponorkové eso Walther Forstmann - potopil pět plavidel během dvou dnů

Německé ponorkové eso Walther Forstmann - potopil pět plavidel během dvou dnů
Autor: Rohwer. Kiel, Wikipedia|Popisek: Walther Forstmann
04 / 06 / 2020, 17:00

Ponorková esa, to byla jedna z výsad Německa za druhé, ale i první světové války. Jedním z nich byl Walther Forstmann, kterého můžeme hodnotit jako jednoho z nejúspěšnějších velitelů U-bootů.

Forstmann se narodil v roce 1883 a námořním kadetem se stal ve svých 17 letech. Poměrně rychle začal stoupat v námořní hierarchii a v roce 1911 se stal kapitánporučíkem. Na počátku Velké války převzal velen íU-12 a s ponorkou se zúčastnil počátečních operací v Severním moři.

V roce 1914 si připsal na konto potopení britského torpédového člunu HMS Niger o výtlaku 810 tun. To byl však pro Forstmanna pouhý ,,rozjezd". Nicméně největší úspěchy přišly až s velením U-39 ve Středozemním moři. Tam si Forstmann začal připsávat významné ,,zářezy".

V roce 1917 se mu například podařilo potopit během dvou dnů 5 nákladních plavidel s výtlakem přesahující 20 000 tun - SS Normanton, SS Mersario, SS Almora, SS Nuceria a SS Sitosan Maru. Plavidla přepravovala 31 500 tun uhlí, přičemž více než 26 000 tun bylo určeno pro Itálii. Forstmann se svým U-bootem potápěl jak obchodní či nákladní lodě, tak válečná plavidla. U-39, s níž zaznamenal největší úspěchy, velel až do podzimu 1917.

V roce 1917, tedy rok před koncem první světové války, dokázalo německé ponorkové poslat ke dnu plavidla o výtlaku téměř 400 000 tun. Stal se tak stal jedním z nejúspěšnějších velitelů U-bootů v historii. Za svou zářnou kariéru získal i řadu ocenění, například Řád červené orlice, Železný kříž II. třídy nebo prestižní Řád Pour le Mérite.

Forstmann sloužil i ve druhé světové válce na různých velících postech v Osnabrücku či nacisty okupované dánské Kodani. V roce 1942 byl Forstmann povýšen do hodnosti Kapitán na moři (Kapitän zur See) a jako úspěšný velitel odešel z námořní služby v roce 1945 s končící válkou ve věku 62 let. Zemřel v roce 1973 ve věku 90 let.

 

Zdroj: Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace