Německé stíhací eso, které mělo rádo jazz a nenávidělo zabíjení. Hans Joachim Marseille byl jedním z nejlepších pilotů druhé světové války

Německé stíhací eso, které mělo rádo jazz a nenávidělo zabíjení. Hans Joachim Marseille byl jedním z nejlepších pilotů druhé světové války
Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-440-1313-07 / Oppitz / CC-BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_101I-440-1313-07,_H._J._Marseille_mit_abgeschossener_%22Hurricane%22.jpg|Popisek: Hans Joachim Marseille
05 / 06 / 2019, 13:00

Hans Joachim Marseille bezesporu patřil vedle Gerharda Barkhorna, Ericha Hartmanna, Güntera Ralla a dalších k nejlepším stíhacím pilotům druhé světové války a ,,specialistům" na sestřel západních letadel.

Marseille se narodil v roce 1919 v Berlíně v rodině generálmajora letectva. To jej v podstatě nasměrovalo na jeho pozdější úspěšnou dráhu stíhacího pilota, i když se se svým otcem později rozešel.

psali jsme: ,,Černý ďábel" Erich Hartmann, nejúspěšnější letecké eso druhé světové války

V 19 letech se připojil k Luftwaffe, která v něm velmi brzy poznala jeho talent. Ten však poznali záhy i jeho soupeři ve vzduchu. Marseille se vyznamenal především v bitvě o Anglii, kdy se mu podařilo sestřelit sedm stíhaček Spitfire. Sám byl několikrát sestřelen.

Marseille obdržel v tomto období Železný kříž I. a II. třídy a získal si mezi svými spolubojovníky patřičný respekt. Ten se občas snoubil i s Marseillovou ,,složitou" povahou, kdy měl tento německý pilot problémy a autoritami a plněním rozkazů. Milovník jazzu však  však dokázal své četné průšvihy bohatě vynahradit svými schopnostmi.

Na druhé straně ho jeho úspěchy trápily, protože neměl rád zabíjení. Když občas sestřelil nepřátelský letoun, někdy nad ním kroužil, aby zjistil, zda pilot přežil. Měl výčitky svědomí, když sestřeloval nepřátele a často myslel na to, že jeho vzdušní soupeři mají rodiny a už se s nimi nikdy nesetkají.

psali jsme: Německé noční stíhací eso dokázalo sestřelit sedm britských bombardérů během 19 minut

Záhy byl Marseille převelen k eskadře 27 na severoafrické bojiště, (Jagdgeschwader 27), kde se dočkal svých největších úspěchů a vysloužil si přezdívku ,,Hvězda Afriky". Především v bitvě o Bir Hekeim v Libyi v roce 1942 se prokázaly Marseillovy vynikající schopnosti, kdy sestřelil šest stíhacích letounů P-40. Tento ,,husarský kousek" se mu podařil během 11 minut. To už si získal obdiv samotného Adolfa Hitlera. To by ale nebyl Marseille, kdyby nepřekonával vlastní rekordy. 1. září 1942 agilní německý pilot sestřelil dokonce 17 nepřátelských letadel.

Marseille měl našlápnuto k ještě úspěšnější kariéře, ale v pouhých 22 letech zemřel na následky nehody, když 30. září 1942 se u egyptského Sidi Abdel Rahman jeho kabina  naplnila dýmem a on musel narychlo opustit svůj stroj. Nešťastně se však uhodil o letadlo, ztratil vědomí a nedošlo tak k otevření padáku. Jeho jednotka se z jeho smrti dlouho vzpamatovávala.

psali jsme: Notorický útěkář a ,,falešný baron" Franz von Werra: Uprchl z britského zajateckého tábora a opět se zapojil do bojů. Dokázal to jako jediný německý pilot

Mladík se složitou, ale vroucí povahou, dokázal sestřelit celkem 158 letadel západních spojenců, což žádné jiné německé stíhací eso nedokázalo.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace