Německé tankové eso likvidovalo se svou T-34 sovětské tanky po desítkách

Německé tankové eso likvidovalo se svou T-34 sovětské tanky po desítkách
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 101III-Hoffmann-023-11 / Hoffmann / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Divize Das Reich
31 / 03 / 2023, 10:00

T-34 byl nejlepší sovětský tank druhé světové války. Dobře vyzbrojený a chráněný, rychlý a ovladatelný tank sloužil jako kořistní výzbroj i v německých jednotkách.

Na základě ukořistěných T-34 Němci vytvořili celé prapory, přičemž někteří němečtí tankisté v nich zaznamenali desítky vítězství a stali se skutečnými esy.

První T-34/76 („76“ odkazovalo na 76 mm dělo) se objevily ve Wehrmachtu v létě 1941 pod označením Pz.Kpfw. T-34-747 (r), kde „r“ označovalo ruský původ tanku a „Pz.Kpfw“ znamenalo Panzerkampfwagen („bojové obrněné vozidlo“). Ukořistěné tanky byly vybaveny německými vysílačkami a optikou. A některé měly velitelské kopule, aby zlepšily viditelnost velitele posádky.

Byly to kupodivu Waffen SS, které nejvíce využívaly proslulý sovětský tank, především 2. tanková divize SS Das Reich. Po znovudobytí Charkova 18. března 1943 se do jejích rukou dostalo asi 50 poškozených T-34 čekajících na opravu. S využitím zařízení Charkovského traktorového závodu SS Das Reich opravila několik desítek tanků a vytvořila z nich samostatnou rotu v rámci divize, byla to největší jednotka ukořistěných T-34 v německých ozbrojených silách.

Jedním z nejlepších velitelů na ruských T-34 byl Emil Seibold se svou posádkou, který se svým tankem Panzerkampfwagen 747(r) T-34 bojoval i u Kursku v červenci 1943. Než byl vybrán jako velitel kořistního T-34, působil v divizi Das Reich jako motocyklista a posléze velitel děla.

Do prosince 1943 Seibold zlikvidoval 27 nepřátelských tanků na východní frontě a celkem dosáhl 69 vítězství do konce války v Evropě. V sovětském T-34 dosáhnul 23 vítezství. Za své hrdinství získal v květnu 1945 jako jeden z posledních Rytířský kříž.

Seilbold válku přežil a umřel ve věku 83 let v roce 1990 v Itálii.

 

Zdroj: Garupan History, rtbh.com, military-history.fandom.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.