Německého ponorkového tajemství se zmocnil Američan. Edouard Izac dokázal upláchnout svým věznitelům, odměnou mu byla Medaile cti

Německého ponorkového tajemství se zmocnil Američan. Edouard Izac dokázal upláchnout svým věznitelům, odměnou mu byla Medaile cti
Autor fotografie: US Naval Academy, public domain|Popisek: Edouard IZac
13 / 06 / 2021, 10:00

Edouard Izac byl americkým námořníkem, kterého zajali během první světové války Němci, ale podařilo se mu utéct. A s sebou si vzal také německé ,,ponorkové tajemství".

Izac, se narodil v roce 1891 v Iowě v rodině německy hovořících imigrantů a během první světové války se v americkém námořnictvu vypracoval do hodnosti poručíka. Absolventa námořní akademie čekala první štace na legendární bitevní lodi USS Florida. Později byl přidělen na transportní loď USS President Lincoln. Ta převážela americké vojáky na evropská bojiště ve Francii. Služba na této lodi se Izacovi málem stala osudnou.

V květnu 1918, kdy už se blížila válka ke konci, si ji totiž ,,vyhlédla" nepřátelská německá ponorka U-90. 31. května byl President Lincoln zasažen třemi torpédy ponorky a za 20 minut se potopil. Ve službě přitom nebyl ani jeden rok. Nejednalo se však na druhé straně o velkou námořní tragédii, protože z více než 700 členů posádky zahynulo ,,jen" 26. Izac námořní neštěstí sice přežil, ale byl Němci zajat. A velký příběh útěku a návratu tak mohl začít.

Podmínky zajetí se, jak později Izac vzpomínal, nevyznačovaly přílišnou tvrdostí. Měl ,,volnější" režim, dokonce hrál se svými vězniteli bridž a mohl s nimi i občas povečeřet. Jeho velkou výhodu byl fakt, že uměl výborně německy, a tak se mohl v podstatě bavit o čemkoli. Kromě nezávazných či politických konverzací však sklouzla debata i k vojenským záležitostem. Izac tak dokázal z několika rozhovorů shromáždit a utřídit velmi užitečné informace o německých ponorkových operacích. Dozvěděl se, jakým způsobem nasazují Němci ponorky proti nepříteli a další zajímavé skutečnosti, které USA samozřejmě v dané situaci ocenily.

I když bylo s Izacem zacházeno na válečné poměry dobře, pokusil se několikrát utéct, avšak neúspěšně. Při jednom ze zmařených útěků vyskočil z okna rychle jedoucího vlaku a následkem pádu utrpěl zranění, stejně jako od německých kulek. 6. října 1918 se už na Izaca usmálo štěstí. Podařilo se mu utéct ze zajateckého tábora skrze ostnatý drát, a s ním i dalším vězňům. Čekala je poměrně dlouhá anabáze přes hory v jihozápadním Německu, kdy jedli pouze syrovou zeleninu. Konečně se dostali k Rýnu a Izac a další uprchnuvší zajatci dokázali v noci přeplavat, až dosáhli svého - neutrálního Švýcarska, kam dorazili 13. října 1918. Odtud pak vedla jejich cesta do Londýna.

Posléze Izac předal nabyté vědomosti o německých ponorkových operací nadřízeným místům, ta ale informace nestačila využít, protože do konce války zbýval jen krátký čas. Zato Izac se stal v USA hrdinou nejen za shromáždění zmíněných informací, ale především za svůj ,,drzý útěk". Odměnou mu byla Medaile cti. Po válce se také jeden čas angažoval v politice, když podporoval politiku New Dealu prezidenta Franklina a stavěl se také za politiku izolacionismu ve druhé světové válce. Izak zemřel v požehnaném věku 98 let v roce 1990.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku