foto: Wikimedia Commons, volné dílo/USS Guadalcanal vedle ukořistěné ponorky U-505
Kapitán Daniel V. Gallery si připsal na konto zajímavý ,,úlovek" - německou ponorku U-505. Uvnitř plavidla pak našel šifrovací přístroj Enigma.
Gallery se stal známý tím, že bojoval v bitvě o Atlantik proti německým U-Bootům. Gallery velel eskortní letadlové lodi USS Guadalcanal, která byla doprovázená dalšími plavidly - torpédoborci Chatelain, Jenks, Flaherty nebo Pillsbury. Operační skupina byla zformována v březnu 1944 a jejím úkolem bylo ,,lovit" v Atlantiku německé U-Booty.
Psali jsme
Sovětská samohybná houfnice ráže 406 mm 2A3 Kondensator byla sovětskou reakcí na americké dělo Atomic Annie M65.
Skupina v si připsala několik úspěchů na tomto mořském válčišti, v dubnu 1944 potopila U-515, které velelo německé ponorkové eso Werner Henke. Ten byl spolu s dalšími 40 přeživšími zajat. Gallery si o několik měsíců později připsal na konto další ,,majstrštyk", když si u afrických břehů zkřížil cestu USS Guadalcanal a další plavidla s německým U-505. Hlavní úkol zněl jasně: dostat z ponorky šifrovací stroj Enigmu a příslušné kódové knihy.
Německá ponorka U-505 byla v atlantských vodách spatřena dvěma palubními stíhačkami F4F Wildcat. Kapitán ponorky Harald Lange dal sice příkaz k ponoření plavidla ve snaze se vyhnout ,,nežádoucí pozornosti" amerických stíhačů, ale to stejně nepomohlo a Wildcaty mohly úspěšně navést operační svaz na její stopu. Pro Galleryho zněl úkol jasně, jak to sám poněkud zemitě vyjádřil: ,,Chci toho mizeru dostat, pokud je to možné!"
A pak dostaly události rychlý spád. Na U-505 začaly padat hlubinné pumy a ponorkou otřáslo pět silných výbuchů, které plavidlo značně poškodily. Voda začala zatopovat strojovnu, vážně bylo poškozeno těsnění U-Bootu. Ponorka se po ocitla v obklíčení amerických plavidel, jedno z nich pak spustilo na ,,vynořivší se" námořníky palbu, střelba zasáhla věž ponorky, zranila kapitána Langeho do nohy a zabila jednoho z důstojníků.
Posádka U-505 byla nakonec Američany zajata spolu s 58 Němci, kteří putovali do zajateckých táborů do Louisiany. Samotná ponorka pak byla ,,v tichosti" odvlečena na námořní základnu na Bermudy. Po dlouhé cestě trvající tři dny ponorka konečně dorazila na místo určení. Americké námořnictvo pak provedlo potřebné kroky k tomu, aby se Němci za žádnou cenu nedozvěděli, že jeden z jejích U-Bootů byl zajat nepřítelem. Ponorka byla přejmenována na USS Nemo a kamufláž přizpůsobena tak, aby ponorka vypadala jako americká. Přísně tajné tajemství o zajetí německého U-Bootu ,,vyplavalo" na povrch až poté, co Německo 7. května 1945 kapitulovalo.
Co však bylo možná nejdůležitější z hlediska Galleryho mise, v zajaté německé ponorce byl nalezen šifrovací přístroj Enigma, kódové knihy a další materiály, které usnadnily Američanům prolomení německých tajných námořních kódů.
Po válce US Navy používala ponorku jako cvičný cíl. Zrekonstruovaná U-505 je k vidění v Muzeu vědy a průmyslu v Chicagu.
Zdroj: history.navy.mil
Tagy