Tenhle pokrm nepříteli nechutnal. Kuchař si sám podal posádku německého tanku, pomohli vymyšlení spolubojovníci

Tenhle pokrm nepříteli nechutnal. Kuchař si sám podal posádku německého tanku, pomohli vymyšlení spolubojovníci
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 183-H26258 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační obrázek
01 / 04 / 2023, 17:30

Ivan Sereda byl kuchařem, který se proměnil během druhé světové války v nefalšovaného akčního hrdinu.

Sereda se narodil v roce 1919 v rodině rolníka ve vesnici Oleksadrivka. Rodina se brzy přestěhovala do větší vesnice ve snaze si zajistit lepší práci a živobytí. Sereda se rozhodl stát kuchařem a své kulinářské umění dal později do služeb Rudé armádě, do které vstoupil v roce 1939, Po krátkém výcviku byl Sereda přidělen jako kuchař k 91. tankovému pluku. to ještě netušil, co jako obyčejný kuchař ve válce zažije.

V srpnu 1941 připravoval v táboře večeři pro své spolubojovníky poblíž města Daugavpils v Lotyšsku. Vojáci v táboře v tu chvíli nebyli, protože byli na manévrech a nechali tak Seredu samotného. Ten, plně zabraný do práce na večeři, spatřil z polní kuchyně tank, o kterém si nejprve myslel, že je sovětský. Záhy se však ukázalo, že patří nepřátelům - Němcům. Místo toho, aby se dal na útěk, Sereda pohotově popadl sekyru a pušku, tedy zbraně, které měl zrovna po ruce a počkal, až posádka z tanku vystoupí.

A pak se stalo něco stěží uvěřitelného. Kuchař, který se proměnil v ten moment v nefalšovaného akčního hrdinu, se rozeběhl s nelidským řevem směrem k tanku, jehož čtyřčlenná posádka se lekla, rychle nastoupila zpět do tanku a spustila palbu. Sereda však jako zázrakem nepřišel k úhoně, místo toho v mžiku vylezl na tank a sekyrou vyřadil hlaveň kulometu, zakryl navíc kusem celtoviny průzory tanku, takže posádka nic neviděla.

Pak nařídil svým ,,smyšleným" spolubojovníkům, aby mu předali protitankový granát, kterým hrozil vylekané německé posádce, že jej použije. Stalo se to, co se zdálo zprvu jako nemožné - německá posádka se vzdala jedomu statečnému kuchaři. Jeho nadřízení byli jeho ,,drzým", ale odvážným kouskem ohromeni.

A to nebyla jediná akce, při níž se Sereda vyznamenal. O několik týdnů pronásledoval jiný německý tank skupinu sovětských vojáků. Když tank zastavil, Seredovi se podařilo proplížit k tanku a hodit na něj granát. Než přeživší stačili zareagovat, vylezl Sereda na tank a nemilosrdně zabil 10 německých vojáků a zbytek donutil ke kapitulaci.

Ze Seredy se pak stal velitel, který ,,regulérně" bojoval, například při obléhání Stalingradu. Později si vysloužil titul Hrdina Sovětského svazu, byl vyznamenán Leninovým řádem a dalšími oceněními, což na bývalého kuchaře v polní kuchyni nebylo vůbec špatné.

Zdroj: Warhistoryonline.com

Tagy článku