Neměli mu zabíjet rodiče. Nejmladší voják první světové války přichystal strašlivou pomstu

Neměli mu zabíjet rodiče. Nejmladší voják první světové války přichystal strašlivou pomstu
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Momčilo Gavrić salutuje (vpravo)
06 / 11 / 2021, 17:15

Nejmladším vojákem první světové války byl Momčilo Gavrić, který přišel o oba rodiče. A tak nachystal s ,,dospělými kolegy" pomstu.

Narodil se v roce 1906 jako osmé dítě z jedenácti. Už jako malý chlapec byl svědkem děsivé události, když byli začátku první světové války jeho rodiče povražděni včetně sedmi sourozenců rakousko-uherskými vojáky. Ti provedli nájezd na vesnici, kde se Momčilo narodil a vypálili ji.

Malý Momčilo dokázal trpkému osudu uniknout a našel pomoc u 6. dělostřelecké srbské divize, jež se nacházela blízko vesnice, a kterou srovnali rakousko-uherští vojáci se zemí. Ještě týž večer ,,řídil" svou osobní pomstu. Vojákům ukázal místo, na které provedli nájezd rakousko-uherští vojáci. V odvetě za trýznivou smrt rodičů a sourozenců provedli srbští vojáci protiútok a malý Momčilo dokonce ovládal jednu ze srbských baterií.

Posléze byl vojáky přijat jako válečný sirotek a voják Miloš Misović se o něho začal starat. Zní to možná neuvěřitelně, ale osmiletý sirotek se účastnil jako voják pravidelných bojů v první světové válce. Například se angažoval v bitvě u Ceru, kde se střetli srbští a rakousko-uherští vojáci. Srbové zde dosáhli cenného vítězství. Gavrić byl po této bitvě povýšen do hodnosti desátníka a dostal řádnou vojenskou uniformu. I když mezi dospělými spolubojovníky působil doslova jako zjevení, brzy si i přes svůj útlý věk zjednával respekt. Byl v boji i zraněn, dokázal však přežít.

Gavrić se účastnil na přelomu let 1915/1916 stažení srbské armády na řecký ostrov Korfu přes Albánii. Událost je známá jako Albánská golgota. Gavrić překročil v náročných podmínkách Albánii směrem na Korfu, za což si vysloužil albánskou medaili. Po skončení války z armády odešel a vrátil se do vlasti, kde se oženil a našel práci v továrně na papír. Tam pracoval až do vypuknutí druhé světové války, kdy narukoval jugoslávské armády.

Během krátké vojenské kampaně, kdy nacisté okupovali Jugoslávii, byl Gavrićův pluk zajat, on však dokázal jako zázrakem utéct. Usadil se na nějakou dobu v Bělehradě, kde pracoval jako pomocník židovskému řemeslníkovi. Ten byl však spolu s Gavrićem v roce 1943 poslán do koncentračního tábora Banjica v Bělehradě. Zde pak měl Gavrić štěstí, když ho jeden z vysoce postavených srbských policistů poznal jako bývalého dětského hrdinu z první světové války. Nařídil ho propustit, čímž však jeho životní útrapy neskončily.

Po skončení druhé světové války byl obviněn z kolaborace nově nastoleným komunistickým režimem. Dokázal však vyhnout perzekuci a dožít v Bělehradě. Zemřel ve věku 87 let. Ve městě Loznica je po něm pojmenovaná ulice, v Bělehradě mu postavili památník.

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace