,,Nemožná mise". Hitler si přál New York v plamenech, zůstalo jen u zbožného přání

,,Nemožná mise&quote;. Hitler si přál New York v plamenech, zůstalo jen u zbožného přání
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo
23 / 10 / 2021, 10:00

Nacistický diktátor Adolf Hitler chtěl bombardovat New York pomocí speciálně upraveného bombardéru. Tato snaha se však minula nakonec účinkem.

Dnes již víme, že Německo nemělo plány na přímou invazi do USA a jejich podmanění. Adolf Hitler však na druhé straně dlouho snil o tom vidět New York v plamenech. Tepající americké velkoměsto chtěl nechat ,,soustředěně" bombardovat. V roce 1938 si dokonce představoval zkonstruování speciálně upraveného bombardéru na dlouhou vzdálenost, který by tuto ,,nemožnou" misi splnil a zasypal bombami kromě New Yorku americké východní pobřeží.

Že bylo o tomto plánu skutečně uvažováno, svědčí i fakt, že v roce 1942, kdy již probíhaly tuhé boje německé a sovětské armády na východní frontě, otevřené napadením SSSR nacisty, zadali představitelé Luftwaffe německým leteckým výrobcům Junkers, Heinkel, Messerschmitt a Focke Wulf, aby začali pracovat na designu ,,bombardéru Ameriky", tedy stroje, který by mohl nést náklad bomb na vzdálenost větší než 10 000 kilometrů.

Pokud by německý bombardér startoval z Azorů, měl by to blíže k New Yorku a Washingotnu. Německé vrchní velení pak sestavilo kromě seznam hlavních cílů, které měl německý bombardér proměnit v ohnivé peklo. Kromě New Yorku to byl Jižní Hartford, města Paterson, Connecticut; Rochester či Berwick.

I když si němečtí velitelé uvědomovali, že jakákoliv vzdušná kampaň proti USA by Američany nedonutila zasednout ke stolu a jednat o míru, Berlín doufal, že ,,bombardovací hrozba" přinutí Ameriku, aby její letectvo a protiletecké baterie zůstaly doma a nepomáhaly spojencům na frontách v Evropě. Hitlerovy sny o rozbombardovaném New Yorku a USA však vzaly stejně za své.

I když byl skutečně prototyp ,,bombardéru Ameriky", zkonstruován, uvedení do služby celé početné letky by pro Německo znamenalo příliš vysokou finanční zátěž. A tak zůstalo pouze u nikdy realizovaného snu.

 

Zdroj: militaryhistory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace