Nenávist Stalina vůči obráncům Leningradu skončila popravami a gulagy

Nenávist Stalina vůči obráncům Leningradu skončila popravami a gulagy
Autor: Autor: Ruský státní archiv ausstellung-gulag.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46062658|Popisek: Ilustrační fotografie gulagu
01 / 04 / 2021, 10:00

Na konci druhé světové války a krátce poté Georgij Malenkov provedl Stalinův plán zničit veškerou politickou a kulturní konkurenci z Leningradu, bývalého hlavního města Ruska, aby soustředil veškerou moc v Moskvě.

Leningrad a jeho vůdci získali nesmírný respekt a podporu veřejnosti díky vítězství v hrdinském obležení tohoto města. Stalin i Malenkov nenáviděli každého, kdo se narodil a vzdělával v Leningradu, a proto zorganizovali a provedli útok na leningradskou elitu oslabenou smrtí Andreje Ždanova, který byl spolupracovníkem Stalina a mocným komunistou. V srpnu 1948 tak začalo definitivní zúčtování s vlivnými lidmi města, které vzdorovalo Hitlerovi, ale stalinské nenávisti podlehlo.

Malenkov, který měl nevyřízené účty s již mrtvým Ždanovem ve spolupráci s Berijou přesvědčili paranoidního Stalina, že lidé v Leningradu mu nejsou loajální. Zatýkání leningradských vůdců začalo v březnu 1949. Popkov a další leningradští vůdci byli obviněni ze snahy vytvořit Komunistickou stranu Ruska se sídlem v Leningradu podle vzoru jiných unijních republik a také převést vládu SSSR do města na Nevě.

Berija a Malenkov společně s Abakumovem zorganizovali velká soudní přelíčení v Leningradu a Moskvě, která byla následována popravami jejich soupeřů, kdy byli zabiti všichni vůdci leningradští vůdci a spojenci zemřelého Ždanova. Tisíce normálních lidí byly po Stalinově schválení zavřeny v pracovních táborech, gulazích.

Stalinův věrný spojenec Malenkov osobně nařídil zničení Muzea obléhání Leningradu a prohlásil 900denní obranu Leningradu za „mýtus navržený zrádci, který se snaží zmenšit velikost soudruha Stalina“. Malenkov současně nahradil veškeré komunistické stranické a správní vedení v Leningradu provinčními komunisty loajálními Stalinovi.

Po Stalinově smrti se Malenkov stal na dva roky předsedou rady ministrů SSSR a tento muž osobně odpovědný za mnoho zločinů spáchaných komunistickou stranou vůči vlastním národům se pokusil v roce 1957 spolu s dalšími pohrobky Stalina svrhnout Nikitu Chruščova, což se mu nepovedlo, a tak odešel do vyhnanství v Kazachstánu. Umírá v roce 1988 v Moskvě.

Lidská zrůda Berija byl v roce 1953 odsouzen za 357 znásilnění a popraven. Abakumov byl za účast na likvidaci leningradských komunistů popraven v roce 1954.

Jednou ze zvláštností Leningradské aféry bylo, že nebyli pronásledováni pouze straničtí funkcionáři, ale také Sovět, Komsomol, vedoucí odborů a jejich rodinní příslušníci. Na městských univerzitách se konaly očisty, během nichž přišlo o práci mnoho slavných vědců. Stovky titulů knih a brožur byly zakázány a odstraněny z knihoven.

Zdroj: therussianreader.com, histrf.ru

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace