Nepotopitelný kocour Sam přežil potopení Bismarcku a dalších dvou lodí

Nepotopitelný kocour Sam přežil potopení Bismarcku a dalších dvou lodí
Popisek: KMS Bismarck
30 / 05 / 2019, 10:00

Námořníci jsou pověrčivá cháska a kočka na palubě prý přináší štěstí lodi a zabraňuje špatnému počasí. To se sice nepotvrdilo, ale rozhodně kočky na palubách lodí zabíjely krysy a pomáhaly tak zdravějšímu prostředí na palubě.

Podle historiků se vztah koček a námořníků datuje už do doby starého Egypta, a nalézt je bylo možné i na vikingských drakarech. Proč? Kočky jsou schopny reagovat na měnící se tlakové podmínky a upozornit na blížící se bouři. No, a také má kdo námořníky vítat…

Sam

Asi nejznámější “námořní” kočkou je Nepotopitelný Sam z doby 2. světové války. Nepotopitelný Sam přežil potopení 3 válečných lodí. Pod jménem Oskar byl na palubě německé bitevní lodi Bismarck, když se pýcha Hitlerovi Kriegsmarine vydala na svou první a poslední plavbu v květnu 1941. Když Britové Bismarck konečně poslali ke dnu, byl Oscar zachráněn na torpédoborci HMS Cossack, kde si ho posádka nechala jako maskota a dala mu jméno Sam.

psali jsme: Svědectví po letech: "Pane, Bismarck se vzdává,“ hlásil námořník důstojníkovi. Jeho ignorace zabila 2 000 lidí

23. října 1941 ale torpédoborec třídy Tribal zasáhlo torpédo německé ponorky U-563 a další loď šla pod Samovými tlapkami kde dnu. Posádka ale svého kocoura zachránila a ten se dostal na palubu třetí lodě, letadlové lodi HMS Ark Royal. Ta šla ale ke dnu už 14. listopadu 1941, když byla torpédována ponorkou U-81. Sam opět přežil, ale byla to jeho poslední cesta na moři.

psali jsme: Třínohý pes zachránil francouzskou jednotku u Verdunu

Nepotopitelný Sam pak již jen chytal myši v kanceláři guvernéra Gibraltaru, a skála se naštěstí potopit nemůže. Nepotopitelný kocour zemřel až v roce 1955 v Belfastu.

 

Zdroj: WeAreMighty

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace