Nepovedený experiment z první světové války. Americká kuriozita Skeleton tank už na bojiště nezasáhla

Nepovedený experiment z první světové války. Americká kuriozita Skeleton tank už na bojiště nezasáhla
Autor: Yellowute, Wikimedia Commons|Popisek: Skeleton tank
31 / 05 / 2020, 11:00

Skeleton tank představoval americký experiment z první světové války. Vozidlo mělo mít podle ideálních propočtů lehkost francouzských legendárních tanků FT-17 a mít velmi dobrou průchodnost terénem. Nakonec vše dopadlo jinak.

Jak známo, kromě standardních tanků vznikaly i poněkud kurioznější (ale o to ambicióznější) projekty obrněných vozidel, mezi které můžeme řadit i Skeleton tank z americké dílny společnosti Pioneer Tractor Company. V některých ohledech se jednalo o inovativní vozidlo, v řadě dalších však spíše nikoliv, jako například v omezené výzbroji.

Vozidlo, které mělo být nasazeno v ostrém boji, mělo být jakousi kombinací předností britských tanků s dobrou terénní průchodností a zároveň ,,lehkosti" francouzských tanků FT-17. V tomto aspektu byli konstruktéři úspěšní, protože stroj vážil pouze 9 tun. Když si to srovnáme například s tanky Mark IV či Mark V, tak byla hmotnost Skeleton tanku zhruba třetinová.

Konstrukce, která byla složená ze železných trubek, nápadně připomínala britské tanky Mark. Uprostřed tanku se nacházela poměrně slabě chráněná a stísněná korba s dvoučlennou posádkou, jejíž situační povědomí bylo díky těmto podmínkám značně zhoršené. Na hranaté korbě se pak nacházela otočná věž s kulometem.

Vozidlo bylo 7,6 m dlouhé, 2,90 m vysoké. Poháněly je dva čtyřválcové motory Beaver s celkovým výkonem 100 koní. Maximální rychlost tanku činila 8 km/h. Hlavní výzbroj Skeleton tanku zajišťoval jeden kulomet Browning ráže 7,62mm, který byl umístěn na korbě, jak už jsme zmínili jinde.

Původně se počítalo s masovou produkcí tohoto tanku, který měl být k dispozici evropským spojencům na bojišti. Osud tomuto však chtěl jinak, protože v listopadu 1918 válka skončila a Skeleton tank tak nestačil být nasazen, a to i přesto, že výsledky zkoušek byly velmi dobré. Prototyp byl totiž připraven k testům v období, když se už válka blížila k nezadržitelnému konci. Nakonec vznikl pouze jeden prototyp tohoto kuriózního, ale rozhodně zajímavého vozidla, a k masové produkci tanku tak nikdy nedošlo.

 

Zdroj: militaryfactory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace