Nesouhlasím s odstraněním Koněvova pomníku. Iniciátoři těchto akcí za komunismu skutečně netrpěli (komentář Lumíra Němce)

Nesouhlasím s odstraněním Koněvova pomníku. Iniciátoři těchto akcí za komunismu skutečně netrpěli (komentář Lumíra Němce)
Autor: Gampe, Creative Commons (CC BY-SA 4.0)|Popisek: pomník Ivana Stěpanoviče Koněva
05 / 04 / 2020, 13:00

Praha 6 odstranila pomník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Socha bude uložena do depozitáře a v budoucnu by se měla stát součástí Muzea paměti 20. století. Po pamětní desce ze Staroměstské radnice je to již druhý symbol připomínající osvobození Československa Rudou armádou, který byl odstraněn.

Nejsem žádný rusofil, a ti kdo mě znají tak vědí, že rozhodně netrpím náklonností ke komunistům ani k ničemu, co přichází z Ruska. Ale nikdy nebudu zpochybňovat významný podíl Rudé armády na osvobození Československa. Byla to Rudá armáda, která osvobodila převážnou část Československa a během osvobozovacích bojů zde padlo téměř 140 000 jejích vojáků. Nebyli to pouze Sověti. V Rudé armádě bojovali Rumuni, Češi, Poláci a další národy, ale sovětských vojáků bylo samozřejmě nejvíce.

Odpůrci této sochy argumentují podílem Koněva na potlačení událostí v Maďarsku v roce 1956, nebo tím, že tato socha byla odhalena až v 80. letech. Já ji vnímám jako poděkování všem vojákům Rudé armády, kteří se podíleli na osvobozování Československa. A s jejím odstraněním nesouhlasím.

Komunisté během své vlády bourali pomníky americkým vojákům, snažili se přepsat historii a vnutit nám názor, že nás osvobodila pouze Rudá armáda. Je smutné, že se v současné době děje něco podobného. Začalo to přebarvením a zbouráním tanku na Smíchově, sundáním pamětní desky na Staroměstské radnici a nyní odstraněním pomníku Koněva. Otázkou je, kam až chceme zajít.

Je také zvláštní, že pomník Koněva nebyl zbourán hned v 90. letech, kdy jsme měli Rusů opravdu plné zuby, ale až 30 let po listopadu 1989. A iniciátoři těchto akcí nejsou ti, kteří v dobách komunismu skutečně trpěli, ale ti kteří v roce 1989 chodili na nočník, nebo ještě nebyli naživu. Myslím, že toto odstraňování památníků Rudé armádě není ze strany iniciátorů snaha o napravení historických nepravd. Mnohem více mi to připomíná populistické činy, snahu o vlastní zviditelnění a zisk politických bodů - ,,Okamura má migranty, tak my zbouráme Koněva“.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace