Netradiční návštěva adventních Drážďan - muzeum Bundeswehru

Netradiční návštěva adventních Drážďan - muzeum Bundeswehru
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše|Popisek: Tank Leopard 2A4
30 / 12 / 2017, 18:00

Jen 150 kilometrů od Prahy a pouhých 50 kilometrů za hranicí se v drážďanské čtvrti Albertstadt nalézá vojenské Bundeswehr Militär historisches museum. Zatímco se příbuzní a drahé polovičky budou mačkat v davech u stánků se štolou a svařákem, muži mají možnost strávit těch několik drážďanských hodin smysluplněji.

A je opravdu proč, čím a jak. Drážďanské vojensko-historické muzeum po svém znovuotevření po rozsáhlé, několik let trvající přestavbě na podzim 2011 nadchne zejména „plechovkáře“. Tedy zájemce o obrněnou techniku z výzbroje nejen současného Bundeswehru, ale také bývalé NVA (Německé demokratické republiky). Hned vedle tanku Leopard tak stojí třeba ruský tank T-72, který je ve výzbroji i dnešní Armády České republiky, a o kus dál jsou na ploše také vystaveny raketové nosiče protileteckého systému Patriot.

Patriot 1

Na své si však v historickém vojenském muzeu Bundeswehru přijdou i milovníci starých uniforem od saských pluků z Velké války, přes éru Výmarské republiky, Hitlerova agresivního Německa, období „papá Honeckera a soudruhů z NDR“ až po výzbroj znovusjednoceného Německa.  

psali jsme: Plovoucí muzeum historie, to je legendární Aurora

Celkem se v rozsáhlých sbírkách drážďanského vojenského muzea, umístěných v areálu bývalé staré městské zbrojnice, nachází více jak 10 000 exponátů. V bočních křídlech staré zbrojnice se nachází v třech halách exponáty chronologicky mapující německé vojenské dějiny od pozdního středověku. Některé části expozic jsou vybudovány velmi moderně - například v části věnované Velké válce divák ucítí i typický ,,smrad" z tehdejších zákopů - směs bahna, krve a špíny, dílo olfaktorické umělkyně Sissel Tolaasové; zážitek je písmeny nepřenositelný. Vybraná témata jsou navíc přiblížena interaktivními multimediálními pomůckami. V nové části budovy muzea se zase návštěvník ve dvanácti tematicky členěných přehledech seznámí s různými specifiky německých vojenských dějin, přičemž díky uměleckému ztvárnění se divák občas stává součástí díla, jako je tomu například u exponátu Inga Güntnera The Hiroshima Thank You Instrument.

Obrněné děl. pozorovací vozidlo

V kontrastu s kvalitou a rozsahem sbírek malých a středních exponátů ovšem podle některých českých návštěvníků muzea sině koliduje „kvalita“ použitých figurín. „Jsou celé černé, málo plastické. Naše figuríny ve sbírkách Vojenského historického ústavu jsem mnohem věrnější vůči originálu. Prostě jsou lepší než ty, co mají Němci tady,“ tvrdí třeba člen Klubu vojenské historie ústí nad Labem Jan Dejl.

Mezi nejvzácnější exponáty Bundeswehr Militär historisches museum patří téměř 14 metrů vysoká raketa V2, jedna z obávaných tajných Hitlerových zázračných zbraní, se kterými chtěl tento neúspěšný rakouský malíř v čele Německa srazit na kolena celý svět nebo britský lehký tančík Brencarier, který byl ve výzbrojí nejen anglosaských armád, ale také československého Pěšího praporu 11- východního během jeho bojů o africký Tobruk, 1. samostatné obrněné brigády obléhající Dunkerque a rovněž 1. Československého armádního sboru v SSSR od Dukly až na Moravu. Bojové vozidlo, pojmenované podle kulometu Bren, pro nějž mělo v přední části už z továren připravenou střílnu, se stalo za 2. světové války něčím jako značkou britské armády a armád Commonwealthu. Brenacarier se vyráběl od roku 1934 až do roku 1960, přičemž jen do konce války jich bylo vyrobeno v různých verzích (včetně třeba dělostřeleckého tahače pro polní protitankové šestilibrové kanóny) více jak 57 000.

Brencarier

Jako bonus na závěr prohlídky muzea je možné se ze čtvrtého, nejhořejšího patra budovy navržené známým americkým architektem Danielem Libeskindem, pokochat pohledem na město, jemuž se také říká Florencie severu.

psali jsme: VIDEO: Největší nacistický bunkr v Dánsku byl přeměněn v podzemní muzeum

Vstupné do muzea sice není z nejlevnějších, instituce ale nabízí pro Čechy řadu zajímavých slev nebo dokonce i úplně volných vstupenek - třeba pro příslušníky cizích armád nebo jejich rezervisty. V takovém případě je nutné ale přijet buďto s vojenskou knížkou či v uniformě. V pondělí, kdy je otevřeno až do 21 hodin, se od 18 hodin vstupné neplatí.

Zoufat ale nemusí ani ten, kdo se sem v pracovní den nedostane, už je kapku starý nebo rozumný na to hrát si na vojáky. Stačí, když se cestou na sever zastaví v Infocentru v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí. Za 30 korun zde dostane Kulturní pas, který mu umožní nejen s poloviční slevou prolézt drážďanské Militär muzeum Bundeswehru křížem krážem podle libosti, ale navíc díky němu dostane desítky dalších slev na památky v celém Saském Švýcarsku nebo německé části Krušných hor.

Tagy článku