Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: John Wilkes Booth
Herec John Wilkes Booth, který byl stoupencem Konfederace, vstoupil do historie zastřelením prezidenta Abrahama Lincolna.
Mladý bonviván s decentním knírkem, který měl úspěch u žen a i u mužů požíval respektu. Tak by se dal jednou větou charakterizovat John Wilkes Booth. Herec, který vystupoval ve hrách, jako byl například Julius Caesar, pranýřoval v šedesátých letech 19. století nového amerického prezidenta Lincolna, kterému nemohl přijít na jméno. Zejména nesouhlasil se zrušením otroctví, o něž se Lincoln aktivně zasadil. Dále mu vadilo, že Lincoln chtěl dát volební právo otrokům, kteří měli být svobodní.
V Boothově hlavě se postupně rodil plán násilného odstranění Lincolna z jeho úřadu. Než však definitivně uzrála myšlenka na atentát, Booth zvažoval, že Lincolna ,,jen" unese do hlavní výspy Konfederace, Richmondu. Domníval se tehdy, že by vydal prezidenta jen tehdy, pokud budou propuštěni vězni Konfederace, kteří byli v držení Unie. Záhy však vykrystalizoval plán mnohem chladnokrevnějš, a tím měl být atentát na Lincolna, který sám provede Booth, zatímco jeho kumpáni zabijí další členy jeho vlády.
To, že se místem pro vraždu stane Fordovo divadlo ve Washingtonu, rozhodla vlastně náhoda. Když si Booth šel do divadla vyzvednout poštu, dozvěděl se, že večer na představení bude přítomen i Lincoln a další vládní představitelé. Booth si tak připravil důkladný plán. Večer přijde spiklenecká skupina do divadla, přičemž Booth měl spáchat atentát na Lincolna a jeho kumpáni pak zlikvidují viceprezidenta Andrewa Johnsona a ministra zahraničí Williama Sewarda. Lincoln, jemuž se mezitím odpčítávaly poslední hodiny života, udělal fatální chybu v tom, že si do divadla nevzal ochranku. Byl tak doslova přímo ,,na ráně".
Booth dorazil večer do divadla zadním vchodem a pomalu se zezadu vplížil do prezidenotvy lóže. Nic netušícího prezidenta střelil do hlavy a pak se dal na kvapný útěk, když seskočil z balkonu a přitom si zlomil kotník. Lincoln pak zemřel o den později. V nastalé panice pak nebyli další členové konspirační skupiny schopni Boothovo ,,dílo" dokončit. Seward utrpěl zranění, které ho neohrožovalo na životě, na Johnsona si další Boothův kumpán nakonec netroufl.
Na druhou stranu bylo jasné, že Boothovy dny jsou sečteny. Vrah prezidenta byl sám zraněn a bylo otázkou času, než ho dostihne spravedlnost. 26. dubna 1865 došlo k přímé konfrontaci s federální jednotkou, která ho zastřelila v severní Virginii. Jeho poslední slova měla znít: ,,Řekněte mé matce, že jsem zemřel za vlast." V Boothově kapse byla nalezena fotografie jeho snoubenky a fotografie čtyř dalších žen.
Zdroj: militaryhistory.com