Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: B-24 Liberator
Owenu Baggettovi se podařil vskutku husarský kousek. Když Japonci napadli bombardér B-24, vyskočil ven s padákem, hrál mrtvého, a když se k němu přiblížilo japonské Zero a jeho pilot se chtěl přesvědčit, že Baggett je opravdu po smrti, ten ,,ožil", vypálil na Japonce čtyřikrát a poslal Zero k zemi.
31. března 1943 dostala skupina rozkaz zničit strategicky důležitý most v barmském městě Pyinmana, což se zdálo zprvu jako jednoduchý úkol. Jenže nebyl. Těsně než se americký bombardovací svaz dostal k cíli, tak se na něj nalepily elitní japonské stíhače Zero. Baggettův letoun byl vážně poškozen a začal hořet, takže posádka byla nucena seskočit ven s padákem.
Na to Japonci dbali ale pramálo a začali do nebohých Američanů pálit hlava nehlava a dva ve vzduchu zabili. Baggett, který utrpěl rozsáhlá zranění, se rozhodl ve vzduchu svěsit ruce v popruzích padáku, hrát mrtvého a doufat, že jej nestihne stejný osud jako jeho kolegu.
Jeden z pilotů Zera se rozhodl zpomalit a přesvědčit se, že je Baggett mrtvý. Nadzvedl v tom okamžiku kryt kabiny, což ovšem bylo osudovou chybou. Baggett ,,vstal z mrtvých", vytáhl pohotově svou pistoli a vypálil čtyřikrát po pilotovi, který byl nyní na dostřel a zranitelný.
Sám americký pilot byl posléze zajištěn Japonci a deportován do zajateckého tábora, kde zhubl polovinu své váhy. V září 1945 byl tábor konečně osvobozen a Baggett pokračoval ve vojenské kariéře i po skončení druhé světové války.
Zajímavé je, že Baggett o svém ,,vzdušném majstrštyku" nikdy nehovořil a sám nemohl dlouho uvěřit, že se mu vůbec podařila. Měl své pochyby, jestli Zero skutečně sestřelil. O tom, jak se věci seběhly, jej později zpravil jiný americký zajatec, plukovník Harry Melton. Ten Baggettovi řekl, že má informaci, že japonské Zero skutečně havarovalo a nalezený pilot měl v hlavě kulku pocházející z Baggetttovy pistole.
Neuvěřitelný příběh dostal další rozměr v roce 2006, kdy se mu věnoval publicista a badatel John L. Frisbee na stránkách časopisu Air Force Magazine. Frisbee podpořil verzi, která jde ve prospěch Baggetta, když napsal, že v době, kdy mělo dojít k sestřelu Zera, se nepohybovali žádní spřátelení piloti, kteří by sami japonský letoun ,,sundali".
Na druhé straně je otázkou, zda se stala tak, jak je formálně popisována. Podle japonských záznamů totiž během této akce nebyl ztracen žádný letoun, a je také možné, že i když byl japonský pilot Baggettem skutečně zraněn, dokázal se vrátit v pořádku na svou základnu.
Baggett zemřel v roce 2006, ale legenda o jeho počinu žije svým životem a bude se o něm jistě dále mluvit jako o neuvěřitelném.
Zdroj: We Are The Mighty