Neviditelný letoun z 60.let, předchůdce F-117 a F-22 - Boeing Quiet Bird

Neviditelný letoun z 60.let, předchůdce F-117 a F-22 - Boeing Quiet Bird
Autor: Boeing|Popisek: "Quiet Bird"
13 / 10 / 2019, 16:30

První neviditelný letoun ve službě byl americký Lockheed F-117 Nighthawk, zařazený do amerického letectva v roce 1983. Boeing ale měl prototyp neviditelného stroje už v roce 1962.

Více než dvě desetiletí před prvním letem F-117A "Nighthawk" prováděli v tajnosti inženýři firmy Boeing ve Wichitě v Kansasu testy na experimentálním designu stroje, který mohl být prvním stealth letadlem.

Quiet Bird

Podle obrázků a informací zveřejněných společností Boeing, zkoušky na stealth prototypu letadla probíhaly v roce 1962 a 1963.

 Quiet Bird

Název stroje byl Boeing 853 a přezdívka "Quiet Bird" tedy tichý pták. Prototyp nikdy letěl, nicméně prokázal účinnost designu a konstrukčních přístupů, které byly později aplikovány na stealth letadla.

Quiet Bird

"Testy údajně dosáhly vynikajících výsledků v redukci odrazu radiolokátorem, ale stroj trochu předběhl svou dobu a nevzbudil zájem z armády," poznamenal Boeing.

Z designu a zkušeností na projektu čerpala řízená střela Boeing AGM-86.

 

Zdroj: Arstechnica

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace