Odvážný příběh ruského kapitána: V nerovné bitvě rázně odmítl kapitulaci, vyznamenal ho sám nepřítel

Odvážný příběh ruského kapitána: V nerovné bitvě rázně odmítl kapitulaci, vyznamenal ho sám nepřítel
Autor: Kosov vladimir 09071967, CC BY-SA 4.0|Popisek: Ruský křižník Varjag
14 / 08 / 2021, 10:00

Bitva u Čemulpcha byla jedním z úvodních střetnutí Rusů a Japonců, mezi nimiž probíhal v letech 1904-1905 válečný konflikt. V něm zvítězilo Japonsko a způsobilo krizi carského režimu, protože v Rusku snad nikdo nepočítal s tím, že japonské námořnictvo získá až takovou převahu nad ruským. A zde se začíná odvíjet i odvážný příběh ruského kapitána.

V bitvě u Čemulpcha (9. února 1904) se pak odvíjel i zajímavý a současně nevšední příběh ruského kapitána Vsevoloda Rudněva, který dostal od roku 1902 na povel chráněný křižník Varjag. Když ruská skupina lodí čítající dělový člun Korejec, Varjag a další plavidla odplula do Čemulpcha, ocitla se bezprostředně v japonských kleštích. V noci 8. února adresoval admirál Urjú Sotokiči ultimatum kapitánům kotvících lodích v přístavu, že pokud neopustí místo do poledne následujícího dne, tak na ně japonská přesila zaútočí.

čemuplcho

   Chráněný křižník Varjag a dělový člun Korejec vyplouvají do nerovné bitvy (Foto: Wikipedia, volné dílo)

 

Zdálo se, že rozumným řešením je v dané situaci uposlechnout ultimatum a neriskovat případné velké ztráty. Kapitán Rudněv však japonskou výzvu rezolutně odmítl i přes to, že ho ostatní kapitáni přemlouvali, aby přístav opustil. Rudněv naopak vyjel vstříc bitvě, která po nesplnění japonských podmínek vypukla.

A bylo to opravdu nerovné střetnutí: Japonci totiž měli k dispozici 1 pancéřový křižník, 5 chráněných křižníků, 1 plavidlo Avízo a 8 torpédovek, kdežto Rudněv kromě Varjagu, kterému velel, disponoval jen dělovým člunem Korejec. Přesto se obě ruská plavidla chopila iniciativy a Varjag zahájil 9. února těsně před polednem palbu na japonskou eskadru, která útok opětovala. Varjag posléze dostal zásah do trupu, čímž došlo k poruše pohonné jednotky. I když se Rusové pokusili pohon spravit, mezitím Varjag zasáhly další střely a vyřadily děla.

Rudněv v bezvýchodné situaci nařídil ústup a návrat do přístavu. Tam se vážně poškozený Varjag vrátil i s Korejcem krátce po 13:00. I když obě plavidla japonský útok přežila, nařídil Rudněv, aby obě byla potopena. První šel ke dnu Korejec, po něm byl potopen i Varjag.

Jistě není bez zajímavosti, že Japonci Varjag později vyzvedli ze dna a opravili jej. Posléze ruské plavidlo používali k výcvikových účelům. V roce 1916 byl Varjag vrácen Rusku, nicméně po bolševické revoluci byl zabaven Brity a a následně sešrotován.

Na druhé straně zmíněnou bitvou Rudněvovo dobrodružství nekončilo. Ač se to stává zřídka, jeho odvážný postoj a posléze i nerovný boj v bitvě u Čemulpcha s přesilou ocenili i sami Japonci. V roce 1907, tedy dva roky po skončení rusko-japonské války, vyznamenal císař Meidži, známý provedením celé řady reforem, neohroženého ruského kapitána Řádem vycházejícího slunce druhého stupně. Tím chtěl připomenout jeho osobní statečnost v boji, jakož i dalších ruských námořníků. Rudněv japonský řád přijal, ale nikdy ho veřejně nenosil.


Zdroj: Russia Beyond, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace