Nezemřel v bitvě, ale po nešťastné nehodě. Generálu Pattonovi už nepomohli ani nejlepší specialisté

Nezemřel v bitvě, ale po nešťastné nehodě. Generálu Pattonovi už nepomohli ani nejlepší specialisté
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Zdemolovaný Pattonův cadillac po srážce s nákladním vozem
17 / 11 / 2021, 16:30

Vyhlášený generál, přísný a úspěšný velitel ,,s prořízlou pusou", který se nebál jít do konfrontace. Tím vším byl George Patton, jehož nečekaná smrt v prosinci 1945 zarmoutila svět.

George Patton se zapsal so světové, ale také československé historie nesmazatelným písmem. Výraznou měrou se podílel na osvobozování západních a jihozápadních Čech. Jeho 3. armáda osvobodila Plzeň, Strakonice či Rokycany a další města. Sám Patton si přál osvobodit Prahu, nicméně to už mu nebylo umožněno díky zákulisním dohodám, v nichž hrál prim Sovětský svaz, který nehodlal z prestižních a hlavně politických důvodů, aby hlavní město Československu osvobozovali Američané.

Tenkrát byl z toho Patton zklamaný, nicméně jeho aureola osvoboditele byla nezpochybnitelná. Již tak vysoké renomé podtrhlo udělení Řádu Bílého lva prezidentem Edvardem Benešem v červenci 1945. Generála ,,s prořízlou pusou" respektovali spojenci i Sovětský svaz.

Jaké byly jeho další poválečné osudy? Po německé kapitulaci v květnu 1945 se Patton přesouvá do Bavorska, aby se zde ujal funkce vojenského guvernéra. I když nebyl rozhodně obratným diplomatem či politikem, z Pattona se stal velký kritik procesu denacifikace a odstranění vůdčích nacistických činitelů ze státního aparátu.

Zasazoval se o to, aby byli Sověti vytlačeni ze střední a jihovýchodní Evropy. Jeho ,,politicky nekorektní" prohlášení mu však přinesla později kritiku i Dwighta D. Eisenhowera, s nímž měl spory již za války, které se týkaly taktiky při osvobozování Evropy, ale také vysokého Pattonova ega.

Ten byl po kontroverzních výrocích Eisenhowerem zbaven funkce vojenského guvernéra Bavorska a přeložen k 15. armádě, která však existovala v podstatě jen na papíře. Patton byl z tohoto vývoje zkoušený a zklamaný, neboť věděl, že jeho vojenská kariéra je u konce.

kadilak

                                              Pattonův cadillac po nehodě (artistmac, CC BY-SA 2.0)

 

To nejhorší však mělo teprve přijít. 9. prosince 1945 se posadil do zadní části štábního cadillaku v německém Mannheimu. Na cestě došlo k nešťastné události, když řidič Horace Woodring jel příliš rychle na železničním přejezdu a vůz se srazil s vojenským nákladním autem.

Zatímco posádka utrpěla jen drobné šrámy, Patton dopadl zdaleka nejhůř. Nečekaná kolize vymrštila Pattona prudce vzhůru, až narazil do střechy vozu, přičemž se zlomil dva obratle, ale co bylo nejhorší, vážně si poškodil míchu. Nicméně ještě komunikoval a uvědomil si, že je paralyzován. Bylo rozhodnuto, že Patton bude neprodleně převezen do nemocnice v Heidelbergu, kde se o něho měli starat ti nejlepší specialisté. Za Pattonem přiletěla z Bostonu jeho manželka Beatrice.

Patton začal vykazovat známky zlepšení a lékařský tým se zaobíral myšlenkou, že by mohl být převezen domů do USA. Nicméně to byl pouze momentální záchvěv naděje, protože zdravotní stav generála se naopak následně prudce zhoršil. Vzhledem k tomu, že zranění byla natolik vážná a způsobila mu kromě ochrnutí těla i plicní embolii, 21. prosince 1945 slavný generál umírá. Hypotetickou otázkou zůstává, jaká by byla jeho další vojenská role vzhledem k výše nastíněným okolnostem, pokud by k tragické nehodě nedošlo, o tom lze jen spekulovat.

 

Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace