Ničemu se nenaučil, nic nepochopil. Sonda do hlubin utopického komunistického snu Milouše Jakeše

Ničemu se nenaučil, nic nepochopil. Sonda do hlubin utopického komunistického snu Milouše Jakeše
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Milouš Jakeš
04 / 01 / 2018, 17:00

V souvislosti s novým dokumentem o bývalém generálním tajemníkovi ÚV KSČ Milouši Jakešovi není od věci se zamyslet nad uvažováním politika, který stanul mezi lety 1987 - 1989 v nejvyšší stranické funkci.

Jakeš je dodnes ,,vděčným" spíkrem na některých komunistických schůzí a historických setkání, v nichž prezentuje svůj pohled na komunismus jako takový a jeho konec v Československu. Odhlédneme-li od jeho názorů, které neobsahují téměř žádnou sebereflexi, přiznání chyb, kterých se KSČ v době 1948 - 1989 dopustila včetně jeho samotného, zarazí nás jeden zajímavý fakt. Tím je jeho úporná bitva s kapitalismem, který je podle něho zodpovědný za všechna zla a negativní jevy ve společnosti.

Jakeš, místo toho aby docenil, že ten odporný a zvrácený kapitalismus mu přináší mnohem více možností i hmotné zajištění ve formě vysokého důchodu, stále láteří, jak je tento systém špatný. Stejně jako to činí i komunisté, kteří však výdobytky kapitalismu užívají plnými doušky - internet, západní vozy, nejmodernější technika - to vše vyrobil kapitalismus, ne socialismus.

psali jsme: Dědictví Velké říjnové socialistické revoluce? Potoky krve a miliony mrtvých

Jakešovou představou je tak ideálně návrat ne do osmdesátých let, ale na konec čtyřicátých let a začátku let padesátých. Jakkoliv je historicky tato doba překonaná, Jakeš v ní vidí utopický sen komunistického ráje na zemi, kde bude ,,všechno pro všechny". Nad touto vrcholně samosprávnou společností pak bude bdít neomylná státostrana, který je přece k tomu historicky předurčena.

Sám na jednom komunistickém fóru Jakeš prohlásil, že kritika minulosti je velkou chybou, protože je zatracováno především to dobré, co vzniklo. Názorně tak předvedl způsob uvažování komunistů-stalinistů. Kritika minulosti je přirozeně zapovězena, protože jak kdysi prohlásil jeden komunistický funkcionář ,,strana má pravdu, i když lže". A navíc si musíme uvědomit, dějiny v letech 1948 - 1989 jsou dějinami ,,rodné" strany, a na tu se přece neplive.

psali jsme: Jak jde dohromady komunismus a demokracie? Soudružka Semelová ráda vysvětlí

Jakeš sice myšlenkově ,,zamrzl" v roce 1950, nicméně na druhou stranu jsou jeho myšlenkové vývody jasnou ukázkou toho, jaký ,,pokrok" udělali po roce 1989 stalinisté a tvrdé komunistické jádro. Veskrze žádný. Pokud by Jakeš zaznamenal po pádu komunismu nějaký myšlenkový progres, uznal by, že předlistopadový režim skončil na rozdíl o d kapitalismu proto, že neodkázal již uspokojovat potřeby svých občanů a ekonomicky vyčerpal své možnosti. Jenže to nikdy neudělá, stejně jako komunisté, protože by tím popřeli sami sebe. Alespoň víme, co od Jakeše a českých komunistů čekat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku