Noční můra japonských ponorek měla jméno USS England. Každé dva dny jeden zářez

Noční můra japonských ponorek měla jméno USS England. Každé dva dny jeden zářez
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS England
25 / 03 / 2023, 10:00

Torpédoborec USS England bylo plavidlo, které se ,,specializovalo" na ničení japonských ponorek, v čemž bylo velmi úspěšné.

Obzvlášť úspěšný byl během druhé světové války doprovodný torpédoborec USS England, který způsobil Japoncům poměrně těžké ztráty. Můžeme říct, že se plavidlo v úzce vymezeném časovém úseku stalo efektivním specialistou na japonský protiponorkový boj.

USS England patřil do třídy Buckley, kterou tvořilo 102 doprovodných torpédoborců. Torpédoborec byl spuštěn na vodu 26. září 1943 a zařazen do služby o necelé tři měsíce později. Plavidlo mělo výtlak 1 400 tun a mohlo dosahovat rychlosti 23 uzlů, posádku tvořilo celkem 198 mužů včetně 15 důstojníků.

Úspěšná ,,protiponorková sága" USS England začala v květnu 1944, kdy společně se dvěma torpédoborci dostaly rozkaz najít japonskou ponorku I-16, která měla plout směrem k Šalamounovým ostrovům v Jižním Pacifiku. 19. května 1944 sonar USS England zachytil japonskou ponorku. První hlubinná puma Hedgehog (,,Ježek") sice minula, druhá již nikoliv. Třetí puma minula rovněž, čtvrté se dokázala I-16 vyhnout, konečně pátá pak ,,dílo" dokonala, když se ozvala velká ohlušující exploze.

Další na řadě byla ponorka Ro-106, která byla součástí větší ponorkové formace, jež plula směrem na sever od Admiralitních ostrovů v Pacifiku, aby zde sevřela americké letadlové lodě. Ro-106 byla detekována 22. května 1944. První hlubinná puma ponorku nezasáhla, druhá už byla úspěšnější, což dokazoval ohromující podmořský výbuch.

USS England dokázal ještě úspěšně poslat ke dnu další čtyři japonské ponorky - Ro-104, Ro-116, Ro-108 a Ro-105. Během 12 dní tak potopila celkem 6 japonských ponorek, jinými slovy si torpédoborec připsal úspěšný ,,zářez" japonského plavidla každý druhý den, což z USS England činí v protiponorkovém boji ve druhé světové válce jeden z nejúspěšnějších doprovodných torpédoborců vůbec.

Po ,,skolení" 6 japonských ponorek plul USS England v létě 1944 po severní části Šalamounových ostrovů a poskytoval nezbytný doprovod pro budování základen, přípravy pro další útoky na japonské území na severu a zajištění zásob posádkám. V lednu 1945 USS England doprovázel konvoje mezi ostrovem Manus na Papuy-Nové Guineji a ostrovem Ulithi. V březnu 1945 plul torpédoborec jako součást operační skupiny 54, která měla ostřelovat před samotnou invazí strategický důležitý ostrov Okinawa, kde Japonci kladli nebývale tuhý odpor.

V květnu 1945, na samém sklonku války, pak byl torpédoborec napaden třemi japonskými střemhlavými bombardéry. Protiletadlová palba torpédoborce sice odvedla svou práci, ale jeden ze sestřelených letounů dopadl na pravobok plavidla. To způsobilo vážné škody, ale loď se podařilo nakonec s velkým vypětím sil zachránit. Při útoku však přišlo o život 37 členů posádky.

V červenci 1945 USS England dorazil do Filadelfie, kde se podrobila opravám a bylo rozhodnuto o jeho konverzi na vysokorychlostní transportní plavidlo. Nicméně vzhledem k vážným škodám, které utrpělo a přebytku lodí svého typu padlo rozhodnutí nedokončit opravy USS England a vyřadit ho ze služby. To se stalo realitou v říjnu 1945 a úspěšné plavidlo bylo prodáno k sešrotování následující měsíc.

 

Zdroj: We Are Mighty

 

Tagy článku

-->