Noc dlouhých nožů - Hitler si vyřizuje účty s nespolehlivým vedením SA

Noc dlouhých nožů - Hitler si vyřizuje účty s nespolehlivým vedením SA
Autor: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Hitler, Göring, Goebbels a Hess, architekti noci dlouhých nožů
13 / 09 / 2022, 16:00

Adolf Hitler SA (Sturmabteilung), paramilitární organizaci začleněné do NSDAP, nedůvěřoval, a tak přikročil k jednorázové akci, během níž zlikvidoval vysoké představitele této organizace.

Z noci z 29. na 30. června 1934 proběhla tzv. Noc dlouhých nožů. Během této akce byl prakticky zlikvidován velitelský sbor SA v čele s Ernstem Röhmem, který se nacistickému vůdci znelíbil. Hitler tak názorně ukázal, že jakékoliv odchýlení od oficiálních názorů či idejí NSDAP povede k likvidaci jeho odpůrců v zárodku.

Důvodem k čistkám byla jednak rostoucí moc SA a její konkurence jak elitám NSDAP, tak armádě, a také mocenský boj SA a SS. V neposlední řadě SA přitížil také její radikalismus, kdy její představitelé chtěli ,,národní revoluci" dovést až do konce.

Zatýkání 30. června ráno a následné popravy bez soudu měli příslušníci SS usnadněné tím. že Hitler svolal 28. června celé vedení SA do bavorského Bad Wiessee. Během zatýkací akce byl zadržen a následně popraven i bývalý kancléř, který varoval před Hitlerem, Kurt von Schleicher. Hlava ,,spiknutí" Röhm byl popraven 1. července, kdy mu ještě uškodila jeho homosexualita, o níž Hitler věděl.

video: youtube

30. června ráno byl Röhm odvlečen důstojníky SS z postele v hotelovém pokoji a převezen do vězení, kde mu byla nabídnuta možnost sebevraždy. Tu ale Röhm odmítl, a tak byl zastřelen.

Podle odhadů historiků přišlo během zátahu o život 200 lidí, některé zdroje uvádějí až tisíce. Někteří vysocí představitelé SA byli popraveni přímo na místě, někteří byli nejprve zadrženi, aby se s nimi vzápětí konal ,,rychlý soud", který vždy skončil popravou.

Hitler přikročil k ,,preventivní" čistce, proto, že od jara 1934 dostával zprávy od gestapa a SS, že se jej SA chystá svrhnout. Zprávy byly zřejmě smyšlené a byly součástí mocenského boje SS a SA, kdy se SS v čele s Heinrichem Himmlerem snažilo o likvidaci své konkurence. V  té době bylo příslušníků SA zhruba 2,5 milionu a Hitler se obával, že její moc neúměrně roste.

Zdroj: Wikipedia, www.fronta.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace